Mít zdravé sebevědomí není zločin! Víte, jak si ho zvýšit?

+ Přidat inzerát

Zdravé sebevědomí není zločin! Víte, jak ho zvýšit?

Vydáno: 03.07.2013 | 347

 Nedostatečné sebevědomí trápí mnoho lidí, zejména potom ženy. Jak ale dosáhnout zdravého sebevědomí a nepřekročit hranici k nafoukanosti? Dnes si povíme pár tipů, jak toho dosáhnout.

 Víte vlastně, co je to sebevědomí? Je to uvědomění si sebe sama, svojí vlastní ceny. Bohužel se dnes setkáváme s extrémy na jedné i druhé straně. Šedá myš, která se neustále kritizuje a bojí se udělat odvážnější krok nikdy nedosáhne svého cílu a bude žít ve stínu ostatních. Egocentrický maniak, nebo také "jájínek", svého cíle možná dosáhne, ale ve výsledku zůstane sám. Nikdo s ním totiž nevydrží.

Naším úkolem je najít zlatou střední cestu - mít tzv. zdravé sebevědomí. Vědět, co chci. Vědět, jakou mám cenu. Vědět, jak se můžu chovatk  ostatním a jak se oni můžou chovat ke mě. Nesnižovat svoje hodnoty a neustále rozbíjet svá přesvědčení. Nic se ale nemá přehánět, že?

Sebevědomí ovlivňuje vztah, který máme k sobě samému. Mějte se rádi takoví, jací jste. A to opravdu není klišé!

Opakujte si - jsem krásná!

Jak se smířit se svými chybami?

Za prvé si musíte uvědomit, že dělání chyb, špatné vlastnosti či zlozvyky jsou u lidí absolutně normální! Nehledejte na sobě zbytečné chyby, netrestejte se za drobné prohřešky a už vůbec si nevyčítejte, když uděláte něco čistě pro sebe. Zdravé sebevědomí napomáhá vytvářet pevné, plnohodnotné a hlavně vyrovnané lidské vztahy, žene vás kupředu v práci i v manželství. Kvůli nulovému sebevědomí nebo naopak přehnanému sebevědomí, se rozpadlo nejedno manželství. Pokud tedy pozorujete změny, zakročte včas. Může vám pomoci například rodinná a partnerská terapie.

Zvítězte sama nad sebou!

Tipy na zvýšení sebevědomí

  1. Udělejte si den pro sebe - patříte mezi tipy lidí, co by se pro ostatní rozdali? Pak ale nastane situace, že když něco potřebujete vy, nemáte nikde zastání. Tak s tím musí být konec. naučte se říkat ne. Věnujte se také sami sobě. Udělejte si jeden den v měsíci volno. Žena si vymezí čas na zkrášlovací den či posezení s kamarádkami, muž zajde na fotbal nebo jinou aktivitu s partou. Příjemně strávený den sami se sebou se vám mnohonásobně vrátí.
  2. Koukejte se do zrcadla. Pokud neustále přehazujete zrcadlo v ložnici dekou nebo oblečením, jen abyste se v něm neviděla, je opravdu něco v nepořádku. To se musí co nejdříve změnit. Řekněte si někdy sami pro sebe: "Mně to dneska ale sluší". Uvidíte, že to zabere! Ihned z vás začne vyzařovat jiná energie, kterou rozpoznají všichni okolo.
  3. Napište si seznam svých dobrých vlastností. Pokud neustále pátráte po svých kladech a neumíte si je uvědomit, napište si je! Jste pilná v práci? Máte dobře vychované děti? Jste spokojená ve svém partnerském vztahu? Umíte vařit? Každá maličkost, která vám pomůže v uvědomění si sama sebe, se počítá.
  4. "Co řeknou sousedi". Tak takhle ne! Nerozhodujte se podle toho, co řeknou ostatní. Co na to maminka? Co řekne manžel? Co kdyby mě někdo viděl? Takové otázky rychle vyžeňte z hlavy. Jenom vás brzdí a potlačují vaši osobnost. Dělejte to, co chcete a dělejte to tak, abyste na to byli hrdí!
  5. Najděte si koníček, ve kterém se budete cítit příjemně a bude jenom váš. Ve kterém budete dobří. Můžete zkusit týmové sporty, ve kterých je každý člen důležitý a je na něm závislý úspěch celého týmu nebo naopak sporty pro jednotlivce, kdy musíte spoléhat jen sami na sebe!

Udělejte si čas pro sebe - běžte třeba na masáž.

Buď asertivní! - Prosím?

Tohle slovo kolem sebe slyšíte čím dál častěji. Buď asertivní, jinak se nikam nedostaneš! Co to ale znamená? Je to schopnost projevit a prosadit si svůj názor. Asertivita je velmi důležitá nejen v zaměstnání, ale také ve vztazích. Nepleťte si ale asertivní chování s manipulativním chováním, to už je něco jiného. Zkuste nejprve cvičit doma. Na dětech nebo na manželovi, uvidíte, že časem se budete asertivně chovat i vy!

Autor: Martina Spěváková

Znáte další triky, jak si zvýšit sebevědomí? Napište nám je do diskuze!

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 339

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 339

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…