Trápí vás lupénka? Poradíme vám jak na ni

+ Přidat inzerát

Trápí vás lupénka? Poradíme vám jak na ni

Vydáno: 23.11.2012 | 194

Lupénka dokáže znepříjemnit život a bohužel úplně vyléčit ji nejde. Lupénka se v průběhu života také ráda vrací. V tomto článku vás seznámíme s tím, čím se lupénka vyznačuje a co se s ní dá dělat.

Co je to lupénka?

Zdravá buňka se na povrch kůže dostává 28 dní, při lupénce za 4 dny.

Je to neinfekční onemocnění kůže, které se vyznačuje rychlým odlupováním pokožky. Poprvé se nejčastěji objevuje mezi 10. a 30. rokem života. Lupénku má diagnostikovanou 3 % europoidní populace, ve skutečnosti ale tímto autoimunitním onemocněním trpí více lidí - u nich jsou ale příznaky slabší.

Jak jsme se již zmínili v úvodu článku, nedá se lupénka stoprocentně vyléčit, protože její příčina není známa. Co ale víme, to je, že se vytvoří kožní zánět a dojde k rychlému zmnožení kožních buněk, které nedokonale rohovějí.

Zdravý životní styl má v léčbě lupénky zásadní význam

Máte podezření na lupénku? Rychle za dermatologem!

Zatočte s lupénkou! Léčba v Sanatoriu Achillea vám pomůže.

Pokud so všimnete, že se vám nepřirozeně odlupuje kůže na různých částech těla (nejčastěji na kloubech), nečekejte a navštivte odborného lékaředermatologa. Ten vám provede mikroskopické vyšetření kůže, na jehož základě stanoví léčbu.

  • Zevní léčba - jedná se o léčebné masti, krémy nebo gely. Často jsou jejich součástí kortikoidy, které mají silné protizánětlivé účinky. Ty se podávají ale pouze v akutních fázích, protože mají nežádoucí vedlejší účinky. Dalším řešením může být také léčba ultrafialovým světlem, kterou absolvujete ambulantně nebo v lázních.
  • Vnitřní léčba - podstupuje se opravdu pouze v těžkých případech onemocnění. Podávané léky mají hodně vedlejších účinků, a tak je doporučeno chodit na časté pravidelné kontroly. Novinkou v léčbě lupenky jsou biologika, která se podávají nitrožilně.

Co můžete udělat sami pro sebe?

Především žít zdravě. Lékař vám doporučí domácí podpůrnou léčbu, která vám uleví od svědění a pálení. Pokud máte doma suchý vzduch, kupte si spolehlivý zvlhčovač vzduchu, díky kterému docílíte ideální vlhkosti vzduchu v místnosti - 45 - 60 %.

Vyhýbejte se hýření, alkoholu a kouření a nezapomínejte postiženou pokožku pravidelně a řádně mazat promašťujícími krémy. Příznivé účinky má užívání aloe vera v kombinaci s koupelemi se solí z Mrtvého moře. Ať už si to přiznáte nebo ne, jako u každého onemocnění, tak i u lupénky, sehrává důležitou roli psychika. Snažte se proto být v klidu a nestresovat se.

Pokožka postižená lupénkou se odloupává 7x rychleji, než zdravá kůže.

Vyzkoušejte alternativní léčbu!

Otestujte si doporučení fytoterapeutů - mít přísun vitamínu E a C, rybího tuku a zinku, lopuchu a jetele. Další možností jsou také kaprovité rybičky Garra Rufa, které doslova ohryžou nemocnou kůži. Lze je chovat i doma! Tato léčba je osvědčená už mnoho staletí, proč by tedy neměla fungovat i na vás? A pokud se nepřenesete přes pocit, že se vás "okusují" (nemají zuby!) rybičky, udělejte si výlet k Mrtvému moři - jeho sůl také pomáhá v boji proti lupénce!

Autor: Martina Spěváková

Máte nějaké vlastní recepty, jak bojovat s lupénkou? Podělte se o ně s ostatními.

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 186

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 186

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…