Strašák jménem pásový opar

+ Přidat inzerát

Strašák jménem pásový opar

Vydáno: 24.08.2012 | 11

Mysleli jste si, že když jste si v dětství vytrpěli plané neštovice, tak už od viru, který je způsobuje, budete mít nadosmrti pokoj? Bohužel tomu tak není, Virus varicella, který plané neštovice způsobuje, může udeřit znovu v podobě pásového oparu. Čtěte dále, pokud chcete vědět, jak jej rozpoznat i léčit.

S čím se potýkáte

Herpes zoster – neboli pásový opar je bolestivé virové onemocnění. Již zmíněný virus varicella, který způsobuje plané neštovice, svůj příslib, že už se víckrát nevrátí, dodržuje jen částečně. Přetrvá nenápadně v nervových buňkách a přijde-li podnět, převlékne kabát a vrátí se v podobě pásového oparu.

Přinášíme vám všechny dostupné informace o pásovém oparuKdy může udeřit

Hlavním rizikovým faktorem pro tuto chorobu je snížená obranyschopnost. K tomuto stavu dochází z mnoha důvodů (různá onemocnění, vyčerpávající psychické stavy či drastické léčby). Snížená imunita je typická pro vyšší věk. Rizikovým faktorem pro rozvoj pásového oparu je tedy také stáří (což potvrzuje fakt, že častější výskyt je zaznamenaný u osob nad 60 let).

Spouštěcím mechanismem bývá také často šok, stres, úraz či porucha výživy. Pásový opar je tedy druhé kolo onemocnění planými neštovicemi. Po vyléčení této nemoci se virus už na scénu nevrací. Platí pro něj tedy pravidlo dvakrát a dost.

Příznaky a projevy pásového oparu

Prvním hlavním příznakem je bolestivost – pálenípíchánípnutí v místě, kde se zhruba do 2 dnů začínají objevovat červené skvrnky, které postupně vystupují a v jejich středu se začíná objevovat čirá tekutina. Vzniká puchýřek, tekutina v něm postupně žloutne a kalí se, puchýřek zasychá, mění se ve stroupek, který se odlupuje.

Místa výskytu bývají nejčastěji hrudník, bedraobličej v okolí očí. Pásový opar se však může rozvinout téměř kdekoliv na těle.

Výsev se objevuje v pruzích. Tyto pruhy puchýřků se na hrudníku a bedrech šíří od páteře k ose spojující pupík s hrudní kostí. Obyčejně je výsev jednostranný. Spolu s kožními změnami se onemocnění může projevovat celkovou schváceností, malátností, slabostí, zažívacími potížemi, někdy se objevuje i horečka, ale spíše výjimečně. Časté je také zduření místních lymfatických uzlin.

Pásový opar

Lze těmto problémům předejít?

Nemoci v zásadě nelze stoprocentně předcházet. Lze však udělat vše pro to, abychom riziko jejího rozvoje minimalizovali (a spolu s tím riziko mnoha jiných chorob). Pomoci totiž může jen posilování celkové obranyschopnosti. Toto spočívá v omezování únavy, stresu, v příjmu kvalitní vyvážené stravy, častém pobytu na čerstvém vzduchu, otužování.

Ve zvyšování imunity nám také mohou pomoci mnohé přírodní produkty. Např. Echinaceovy kapky, rakytníkový sirup, extrakt z jader červeného grapefruitu, důležitý je také příjem vitaminu C.

Poznamenal pásový opar vaši pokožku? Vyzkoušejte osvědčené metody estetické dermatologie, která navrací jemnou a sametovou pleť.

Můžu se od někoho nakazit?

Onemocnění pásovým oparem není přenosné. Proto není pro prevenci onemocnění potřeba vyhýbat se kontaktu s nemocným. Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. Za prvé u osob, které doposud neprodělaly plané neštovice, protože se v tom případě jedná o první kontakt jejich organismu s virem varicella, který se při premiéře v daném organismu projevuje planými neštovicemi. Druhou výjimkou, která by se měla vyhýbat nemocným pásovým oparem, jsou těhotné ženy. Pro přenos nemoci jsou klíčové právě puchýřky, nebo spíše tekutina v nich.

Pásové opary

Léčba pásového oparu

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu příznaků (nejlépe do 3 dnů). Nevyskytnou-li se komplikace, trvá léčba 5 – 7 dní. Kombinují se obvykle protizánětlivé, analgetické (proti bolesti) a virostatické prostředky. Virostatika se podávají buď v tabletkách nebo v infuzích (nitrožilně). Antibiotika se při léčbě pásového oparu podávají jen u starších či oslabených lidí jako prevence sekundární bakteriální infekce, která by u takového pacienta mohla nepříjemně zkomplikovat léčbu.

Při léčbě pásového oparu je vhodné urychlit zasychání puchýřků aplikací např. tekutého pudru a naopak po zaschnutí a při odlučování krust zvláčňovat postižené místo změkčující mastí s antiseptiky či antibiotiky.

Trápí vás klasické opary? V takovém případě existuje celá řada osvědčených léčebných metod. Za zmínku stojí například ošetření LED diodovým světlem.

Setkali jste se s tímto onemocněním už i vy? Napište nám, jaké léky či vitaminy vám pomohly a jak rychle nemoc ustoupila. Neváhejte se podělit o zkušenosti s ostatními čtenáři, jistě to ocení!

Autor: Kateřina Němečková

Setkali jste se také s tímto onemocněním? Napište nám!

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

  • Hruza ! Prodelala jsem pred 3 lety . Zacalo to nenapadne - zhruba 3 mesice pred vypuknutim nemoci se mi zkazil uplne zdravy zub , a to behem 14 dni ! Zubni lekar me upozornil, ze mam oslabeny imunitni system a je potreba s tim neco delat, hlavne pribrat a nedrzet dietu ! - mela jsem take pouhych 45 kilo (163 cm vyska , 49 let,) Mesic pred vysetim puchyrku jsem mela silne bolesti zad - ischias . Dale me palilo stehno a koleno-jakoby kuze horela , ale to me nebolelo. Ischias ovsem to byla hruza ! Na miste te bolesti vystrelily v noci puchyrky , ktere se rano v pasech sirily do leve nohy ke koleni a k posevni oblasti. Rychle na pohotovost a Acyclovir po 4 hodinach- tabletky a k tomu krem . Musi se hodne mazat postizena oblast , aby nezustaly jizvy. Puchyrky jsem mela asi mesic . Jizvy po nich zadne. Pasovy opar se snadno pozna- puchyrky tvori pasy a rychle se siri. Mela jsem i teplotu a bylo mi dost zle. V detstvi jsem mela nestovice-malo puchyrku, ale silne horecky. Existuje pry i vakcina proti tomu- pasovy opar me opravdu hodne potrapil , tak snad uz me takova hruza nepotka. Tak at vas nikoho taky nepotka !

    Daniela | 10.04.2015 18:37:25 | reagovat | Hodnocení: 11 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

  • Dobrý den,právě asi prodělávám pásový opar.Nejprve jsme si myslela ,že jsem si vzala jinou podprsenku a ta mě rozdrázdíla na boku blízko podpaží nějaký exém,ale vytvořili se puchýřky a zařčala mě kuže směr k páteři jako by více citlivější na dotek na oblečení.Pak jsem se poškrábala na zádech a nájednou mě se vytvořil červeny svědivy a palivý flíček,půchýřky už ne,pak nad tím další malinké svědivé,jokoby v jednom pásu a strašné citlivý na dotek a pohyb...moc bolestivé to není špíše palí a nepříjemné....dostala jsem tablety Herpesin které jsem začala užívat a úžívam,jsem z toho docela špatná..nebot se mě narodil vnouček naštěstí jsme ho nemuckala nechovala a přesla k němu chodit....jen nevím kdy múžu opět k němu...mám i další snachu těhotnou...tak mě to vyřadilo z radosti na přípravu vnoučků.Doufám že budu brzy zdravá a já si s vnoučátkem užiju co nejdříve....nevím co to způsobilo,ale asi moje celoroční změna mého života ,hodně náročná na psychiku.Je mi 51 let.Všechny zdravím a přeji hodně zdraví.

    Dana Černá | 09.10.2013 13:37:35 | reagovat | Hodnocení: 14 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 1

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…