Správný pitný režim dodržujte nejen v létě
Voda je životodárná tekutina, vždyť díky ní vznikl na Zemi život. Tvoří až 75% lidského těla a protože okolo 2 litrů vody každý den z těla vyloučíme, je nutné alespoň 2 litry zase vypít. Tato rovnováha mezi příjmem a výdejem tekutin nám pomáhá udržet se ve formě a nastartovat metabolismus.
Množství vypité vody přizpůsobte aktuálním potřebám
Optimálně bychom měli vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Vše je ale závislé na naší tělesné konstituci, fyzické námaze, počasí, kvalitě přijímané stravy, krevním tlaku i stavu ledvin. Vynásobte svou váhu v kilogramech koeficientem 0,035 a dostanete přibližné doporučené množství denního příjmu tekutin v litrech v závislosti na tělesné hmotnosti.
Pohybujete-li se ale v horku, těžce pracujete nebo sportujete, musí být příjem tekutin přiměřeně vyšší. A naopak, pokud tvoří váš jídelníček převážně zelenina, ovoce a mléčné výrobky, můžete z denního příjmu tekutin trochu ubrat. Chcete-li orientačně zjistit, zda přijímáte dostatečné množství tekutin, sledujte barvu své moči. Její tmavé zabarvení je jedním z prvních indikátorů nedostatečného zásobení tekutinami.
Pít bychom měli průběžně během celého dne. Ideální objem jedné porce je 300 ml, tedy jedna velká sklenice, protože tímto množstvím nepřetěžujeme naše ledviny. Pokud jste rozhodnuti se svým pitným režimem něco dělat, mějte stále po ruce PET láhev s vodou, ať máte přehled o tom, kolik jste průběžně vypili. Rozhodně se nevyplácí celý den nepít a všechno dohánět večer po návratu ze zaměstnání, kdy dehydratovaným organismem voda jen proteče a nepříznivě ovlivní činnost ledvin i celého metabolismu.
Voda, voda, voda, džus, čaj a zase voda!
Denní pitný režim by se měl skládat alespoň z poloviny z čisté pitné neperlivé vody. Kupování balené vody je přitom úplně zbytečné, protože kohoutková voda je v České republice velmi přísně kontrolována a splňuje všechna kritéria pro pitnou vodu. Zbylou polovinu mohou tvořit z jedné třetiny kvalitní zelené, ovocné nebo bylinkové čaje, z jedné třetiny stoprocentní ovocné šťávy a z jedné třetiny minerální vody.
Alkohol, energetické nápoje, sladké limonády a kávu ale rozhodně do pitného režimu nezařazujte a konzumujte je jen v omezeném množství. V létě je naopak vhodné doplňovat pitný režim konzumací ovoce a zeleniny s vysokým podílem vody, například melounu, salátové okurky, rajčat, broskví nebo nektarinek.
Nic se nesmí přehánět
Přiměřený pitný režim je především předpokladem zdravě fungujícího metabolismu. Voda rozpouští živiny dodávané ve stravě, podporuje detoxikaci organismu odplavováním škodlivin, potlačuje chuť k jídlu, působí jako přírodní projímadlo a má blahodárný vliv na naši pokožku.
Budete-li mít dlouhodobě nedostatečný příjem tekutin, hrozí vám dehydratace, bolesti hlavy, únava, zácpa, infekce močového ústrojí a tvorba ledvinových kamenů.
Také nadměrný přísun tekutin ale může mít zdravotní rizika. Při dlouhodobém převodňování organismu jsou nadměrně zatěžovány ledviny a srdce. V extrémních případech, zejména při nárazovém převodnění, může dojít i k jejich selhání.
Autor: Laďka Žáková
Kolik tekutin vypijete denně vy? Napište nám
Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).
Další články z rubriky
Správná podprsenka dokáže divy
Martina Skutilová | 18.07.2018Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!
Jana Batelková | 19.06.2017 | 819Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep
Jana Batelková | 14.06.2017 | 1924Redakce
Inzerujte
Vydávejte seriál
Soutěž s Krasobránou
© 2021, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing