S dítětem k moři - ano či ne?

+ Přidat inzerát

S dítětem k moři - ano či ne?

Vydáno: 10.07.2013 | 8

Také zvažujete, že pojedete se svým malým dítětem k moři? Jaká jsou pro a proti? A neměli byste raději zůstat doma? Takové otázky si pokládá spousta rodičů. V dnešním článku se na ně pokusíme odpovědět.

Jet s malým dítětem k moři nemusí být taková idylka, jakou si malujete. Mnoho lékařů to ani v brzkém věku nedoporučuje. Pokud se přece jenom rozhodnete, miminku by měl být nejméně rok. Jinak riskujete, že se dovolená změní v noční můru, ze které se jen tak neprobudíte. Navíc může mít dítě trvalé následky. Zhodnoťte tedy všechna pro a proti a zvažte, zda vám případná rizika opravdu stojí zato.

Nezapomeňte přibalit veškerou dětskou kosmetiku.

Myslím víc na sebe nebo na dítě?

Ruku na srdce. Když plánujete dovolenou u moře s malým miminkem, myslíte více na sebe nebo na něj? Je pochopitelné, že si chcete odpočinout, nadýchat se mořského vzduchu a mít pokožku opálenou do bronzova. Ale jak působí velká horka a přímořský vzduch na velmi malé děti?

Do prvního roku života se dítě stále adaptuje na nové prostředí, zvyká si. V tomto období života absolvuje také mnohá očkování, která nemusí snášet vždy dobře. Miminka také nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci a trvá jim minimálně týden, než se dostatečně aklimatizují. První týden u moře je tedy pro ně vcelku stresující.

Chcete k moři s miminkem? Potom si naplánujte dovolenou minimálně na 2 nebo 3 týdny. Dítě si musí na prostředí zvyknout.

Na co nesmím zapomenout, když jedu s dítětem k moři

 • Dejte dítěti čas, než se zadaptuje.Nejvhodnější je cestovat autem. Ale pozor! V žádném případě by neměla jet pouze jedna osoba a miminko. Cesta autem dítě zabaví, přesto mu ale do auta připravte hračky. Dělejte pravidelné zastávky. Klimatizaci nastavujte s mírou, aby dítě nenastydlo.
 • Cesta by neměla trvat moc dlouho. Proto je dobré cestovat spíše po Evropě. Ideální je například sever Itálie nebo Chorvatsko. Pokud plánujete delší cestu, můžete letět letadlem. Dítě ale hůře snáší tlakové změny. Už při kupování letenek myslete na to, že s sebou budete mít miminko nebo batole.
 • Neustále dítě mažte ochrannými krémy s vysokým ochranným faktorem. Opalovací mléko s OF 50 by ho mělo dostatečně ochránit před škodlivými paprsky.
 • Přibalte si vícero kusů plavek. Vždy, když dítě vyleze z vody, převlékněte ho do suchých plavek. Děti jsou totiž náchylnější na záněty močových cest.

Když jedete kvůli alergii

Nejčastějším zdůvodněním rodičů, proč vzít malé dítě k moři, je, že se mu vyléčí alergie. To není úplná pravda. Může se stát pravý opak. Dítě přijde do styku s alergeny, které se v Čechách nevyskytují a může na ně nepřiměřeně reagovat. Je nutné hlavně dávat pozor, co dítě jí. Pokud už dítě alergické je, předpokládejte, že se mu alergické projevy u moře utiší. Klasické české alergeny, jako je pyl a domácí prach, se u moře většinou nevyskytují.

Není od věci vzít si s sebou k moři pitnou vodu v barelu.

To, jestli s dítětem pojedete k moři, či nikoliv, je jenom na vás. Měli byste ale v první řadě upřednostnit jeho zájmy před těmi vašimi. Opravdu se první 2 roky neobejdete bez moře? Dítě bude možná šťastnější na chalupě v české přírodě.

Autor: Martina Spěváková

Už jste byli s malým miminkem u moře? Jaké máte zkušenosti?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

 • Pokud není dítě rozmazlené, tak mi na pláži u moře vůbec nevadí. A když...tak si prostě jen lehnu opodál. Takže maminky, nebojte se a užívejte si! To, že máte dítě ještě neznamená, že si nemůžete dopřát dovolenou. Všechno jde, když si to dá člověk za cíl.

  Sara | 17.07.2013 08:47:33 | reagovat | Hodnocení: 2 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

  • Tojo, ale všeho s mírou. Pokud je dítě už větší, třeba ty 3 roky, tak proč ne. Ale jezdit s miminkem nebo batoletem k moři? To nevím...Musí to pro něj být hrozná změna, vždyť i dospělí to často špatně snáší. Není to v takovém případě trochu sobecké? Vždyť by to rodiče mohli ty dva tři roky přežít bez moře...

   Jana | 02.08.2013 14:27:17 | reagovat | Hodnocení: 0 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Veronika Pátková | 07.03.2016 | 6

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Čas od času si každý z nás potřebuje pořádně odpočinout, zbavit se stresu, a zapomenout…

Wellness doma? Proč ne!

Martina Spěváková | 16.02.2016 | 1

Wellness doma? Proč ne!

Milujete wellness? A kdo ne? Většinou na něj ale nemáme moc čas a taky trochu leze do…

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Milena Pelikánová | 02.07.2014 | 6

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Máte zkušenosti s medovou masáží? Nebo se chystáte na svou první proceduru? Anebo o ní…