Proč nosit kompresivní bandáže

+ Přidat inzerát

Proč nosit kompresivní bandáže

Vydáno: 16.05.2013 | 6

Kompresivní bandáže známe nejen z plastické chirurgie. Tam pomáhají minimalizovat modřiny a otoky po zákroku. Používají se ale také při žilních onemocněních a obtížích s bolestmi nohou.

Na co slouží kompresivní bandáže

Bandáže se používají pro léčbu zevním tlakem hlavně při žilních onemocněních. Zmírňují otoky a bolesti, jimiž nemocný trpí. Také napomáhá při hojení bércových vředů a slouží jako prevence proti vzniku krevních sraženin. Pokud máte žilní onemocnění v rodině, doporučujeme používat kompresivní bandáže ještě před tím, než se příznaky nemoci projeví.

Otékají vám často nohy? Kompresivní bandáže vám s tímto problémem pomohou.

Jak kompresivní bandáž působí

Při narušené funkci chlopní v žilách dolních končetin se krev, která má proudit k srdci vrací zpět a městná se v nohách. Výsledkem jsou oteklé bolavé nohy jako báně. Kompresivní bandáž urychluje průtok krve a lymfy a zároveň napomáhá vstřebávání tekutin. Tím zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Kompresivní bandáže nám pomáhají i při úrazech.

Kompresivní bandáží proti bolavým nohám

Ve zdravotnických potřebách si můžete koupit více druhů kompresivních bandáží. Neelastické se používají jen při pohybu, v klidu nepůsobí. Zatímco aktivní bandáž se uplatňuje i v klidu, na noc se ale odstraňuje. Pro dlouhodobou léčbu otoku nebo žilní trombózy se doporučují kompresivní punčochy.

Návod na obvázání dolních končetin:

  1. Nohu nechte ve vodorovné poloze, v kotníku ohnutou.
  2. Aby bandáž netlačila do kotníku, přiložte na něj vatu. Zároveň tak vyrovnáte nerovnosti.
  3. Bandáž začněte točit od paty přes nárt a znovu na patu. Pokračujeme k holeni. Každá otáčka by měla z poloviny překrývat tu předchozí. Vraťte se a celý postup zopakujte, akorát směrem dolů, a pak zase nahoru. Tak pečlivě obmotáte kotník.
  4. Tím, jak sílí lýtko, povolujte i otáčky, aby vás bandáž netlačila. Teď už se otáčky nemusí tolik překrývat.
  5. Jakmile se dostaneme ke koleni, ještě před ohybem připevníme bandáž náplastí.

Správné použití kompresivní bandáže je důležité

Kompresivní bandáž vám pomůže tehdy, když jí umíte používat. Podívejme se spolu na několik zásad, jak dosáhnout efektivního výsledku. Šířka obinadla by měla být zhruba 10 cm, tenčí by vás škrtilo. Bandáž si nasazujte ihned ráno, kdy jste odpočatí. Při aplikaci nesmíte bandáž moc utahovat, jakmile by končetina začala modrat a chladnout, okamžitě ji sundejte. Při bandáži nohou byste měli bez problémů kroužit nohou v kotníku. Kompresivní bandáž na noc sundávejte.

Životnost kompresivní bandáže s používáním klesá. Pokud zjistíte, že povoluje, kupte si rychle novou, jinak léčba nemá smysl.

Autor: Martina Spěváková

Máte zkušenosti s kompresivní bandáží?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

  • Dobrý den, bohužel jsem nucen nosit bandáž na levé noze po prodělané tromboze před lety.Na pravé noze mám punčochu, ta zatím drží.Tímto vás prosím o radu.V důsledku zborcení klenby jsem si nechal ušít boty na míru a v nich ortopedickou vložku.Ale noha mě po chůzi bolí a mám pocit že se mi jakoby vylamuje a kloub palce je dost citlivý a nateklý.Potřebuji začít vázat nohu jiným způsobem než doposavad(klasicky od prstů a točkami až do třísla).Prý je více způsobů bandáží, já však nikde jiný nenašel.Poradíte mi?Pokud máte nějaké obrázky nebo nejlépe instruktážní video, byl bych vám nesmírně vděčný.Doufám že mi pomůžete, zatím jsem nepochodil nikde.Velice vám děkuji za info.Přeji vám krásné dny a mnoho zdraví.Čeliš R. Liberec

    Roman Čeliš | 09.03.2014 19:35:45 | reagovat | Hodnocení: 7 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 1

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…