Poradíme vám, jak vybrat sluneční brýle

+ Přidat inzerát

Poradíme vám, jak vybrat sluneční brýle

Vydáno: 07.06.2012

Sluneční brýle jsou nejen módním doplňkem, ale především ochranou očí proti slunci. Jejich provedení je proto stějné důležité jako UV filtr a propustnost světla. Sluneční brýle seženete prakticky kdekoliv. Jak ale vybrat ty správné?

UV filtr je samozřejmostí

Při výběru brýlí je nutné zodpovědět si otázku, na co sluneční brýle potřebujete. Jiné brýle jsou vhodné na běžné nošení, jiné na sport a jiné pro doladění módního stylu.

Poradíme vám, jak vybrat sluneční brýlePředně by však měly mít spolehlivý UV filtr. Levné brýle z tržnice, které UV filtr i přes jeho deklarování nálepkou nemají, jsou totiž nebezpečnější než žádné brýle. Tmavá skla nutí oči rozšířit panenku, skrz kterou proudí do očí více UV záření, než kdybyste žádné brýle neměli. Kvalitní brýle mají na stranici značku CE a kategorii slunečního filtru. Ideální jsou brýle s označením UV 400, které zachytí až 99 % škodlivého slunečního záření. Zvláště při výběru brýlí pro děti se ujistěte, že mají silný UV filtr.

Zvolte vhodné zabarvení a zatmavení skel

Dalším důležitým parametrem slunečních brýlí je propustnost světla, kterou udává stupnice od 0 do 4. Univerzální je trojka, která propustí 8 – 18% světla. Vždy se snažte vyzkoušet si brýle na denním světle, abyste zjistili, zda v brýlích přes intenzivní zabarvení dobře vidíte a naopak zda v nich při ostrém slunci nemusíte přivírat oči. Alternativou mohou být samozatmavovací čočky, které reagují na intenzitu slunečního svitu. Oblíbené, a navíc velmi módní jsou gradientní skla, u kterých horní tmavá část plynule přechází do spodní světlejší.

Slaďte brýle třeba i se svým lakem na nehty. V tom správném salonu krásy to nebude problém.

Pozornost je nutné věnovat také zabarvení skel. Pro běžné nošení do města i na pláž jsou nejlepší ochranou před sluncem hnědá, zelená nebo kouřová sklaOranžové nebo čiré čočky oceníte při sportu, protože nezkreslují kontrasty mezi světlem a stínem a jsou vhodné i při snížené viditelnosti. Módním výstřelkům typu růžová, červená nebo modrá se ale raději vyhněte. Nejen, že mohou mít negativní vliv na sítnici, ale také výrazně snižují vnímaní kontrastů a barev, což je problémem zejména při řízení.

Pamatujte, že vám brýle musí dokonale sedět už při prvním vyzkoušení. Stranice nesmí tlačit na spáncích, nožičky nesmí být ani příliš dlouhé ani příliš krátké, sedlo nesmí být úzké přes nos. Při zkoušení nezapomeňte několikrát zamrkat. Pokud se řasy dotýkají skel, nebude nošení brýlí příjemné. Zároveň však nesmí vznikat příliš velká mezera mezi obočím a horní obroučkou, kterou by vás oslňovalo slunce. Při zkoušení zkuste prudce zakroutit a kývnout hlavou. Dobře sedící brýle musí zůstat na hlavě.

Ovalné, kulaté, hranaté - jaké brýle si vyberete vy?

Vzhled brýlí je otázkou vkusu

Obecně platí, že hranatému obličeji sluší více kulaté nebo oválné brýle, zaoblenému obličeji zase brýle hranatějšího tvaru. Při výběru ale dejte hlavně na svůj vlastní pocit, případně radu spolehlivého rádce. V brýlích se totiž musíte cítit dobře.

  • Oválný tvar brýlí sluší téměř každému obličeji a hodí se k němu i velké nápadné obroučky. Můžete si je dovolit s hranatým, oválným i kulatým obličejem.
  • Sundejte brýle a udělejte dobrý dojem s krásně prodlouženými řasami.

    Výrazně hranaté brýle jsou vhodné pro ženy s kulatým nebo oválným obličejem. Zvláště ti, kteří mají protáhlý zaoblený obličej, si mohou dovolit i rozměrnější hranaté brýle. Naopak pro obličeje s širokými lícními kostmi se nehodí vůbec.
  • Nejproblémovější jsou brýle kulaté. Ačkoli jsou krásné a moderní, vhodné jsou jen pro úzký, štíhlý obličej s výraznějšími lícními kostmi.
  • Do módy se opět vrátily také tzv. letecké brýle, které jsou nově doplňkem také dámského šatníku. Hodí se pro všechny typy obličejů.

Co se týče barev obrouček, necháme fantazii na vás. Každá barva se hodí pro jinou příležitost, k jinému oblečení a k jiným doplňkům. Naštěstí dnes seženete elegantní černé, extravagantní bílé i veselé barevné brýle. A pokud potřebujete brýle s dioptriemi, nezoufejte. V oční optice si jistě vyberete pěkné obroučky, do kterých vám zasadí skla na míru.

Autor: Laďka Žáková

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 821

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1926

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…