Poradíme vám, co si vzít s sebou do lázní

+ Přidat inzerát

Poradíme vám, co si vzít s sebou do lázní

Vydáno: 04.05.2012

Chystáte se do lázní a nevíte, co s sebou? Samozřejmostí jsou osobní doklady, průkaz zdravotní pojišťovny a potvrzení o rezervaci pobytu, které byste měli obdržet od lázeňského zařízení asi měsíc před plánovaným odjezdem. To ale není zdaleka vše.

Pokud na něco zapomenete, nemusíte se obávat, že v lázních zůstanete po dlouhé týdny odříznuti od civilizace. Lázeňská městečka mívají skvělé zázemí, najdete zde dostatek obchodů i restaurací. Servis a služby lázní se celoročně přizpůsobují přáním turistů i pacientů.

Lázně nabízejí čilý společenský život s osobitou atmosférou i klid v průmyslem nezasažené přírodě.

Oblečení do každého počasí a pro každou příležitost

Oblečení volte samozřejmě podle toho, ve kterém ročním období se do lázní chystáte. V kufru by vám nemělo chybět sportovní oblečení vhodné na pohybové léčebné aktivity, pohodlné oblečení pro volný čas ani neformální oblečení do jídelny a na procházky. Určitě oceníte i nepromokavou bundu nebo deštník, protože na jednotlivé procedury budete muset často přebíhat z jedné budovy do druhé, a to i za deště. Občas budete muset vyběhnout s mokrou hlavou, takže nezapomeňte čepici nebo klobouk.

Do lázní si vezměte i knížkuTotéž platí i o obuvi. Nezapomeňte si sbalit domácí papuče pro čas trávený na pokoji, pohodlnou vycházkovou obuv k procházkám kolem léčivých pramenů a po vřídelních kolonádách, tenisky na cvičenípantofle vhodné do bazénu či do sauny.

Taneční dýchánkykoncerty a divadelní představení, o které není v lázních nouze, si žádají společenský oděv. Ani ten by neměl ve vašem zavazadle chybět, pokud se chcete zúčastňovat lázeňského společenského života.  V lázních bývá také možnost sportovního vyžití. Sportovci by si měli určitě přibalit oblečenípřípadně i výzbroj na tenis, squashgolf, cykloturistiku nebo výlety do přírody. A pokud jedete do lázní zhubnout, vezměte si s sebou pásek nebo kšandy.

Plavky, župan, kosmetika

Nezbytností jsou alespoň dvoje plavky. Dámy v bazénu ocení spíš plavky jednodílné než dvoudílné, ale to je věcí vkusu. Určitě si vezměte župan, který je praktický, protože se s ním nebudete muset převlékat před a po každé proceduře. Ručníky, osušky a prostěradla na otření jsou v lázních k dispozici bez omezení.

Kromě běžné kosmetiky, kterou používáte doma, si nezapomeňte přibalit také vhodné tělové mléko. Pokud vaše vlasy vyžadují foukání, informujte se, zda bude váš pokoj vybaven fénem, případně si ho vezměte s sebou.

Pokud si rádi na pokoji vychutnáte kávu nebo čaj, neztratí se vám ani rychlovarná konvice, pro kterou se zásuvka vždycky najde.

Cokoli proti nudě

Při čekání na lázeňské procedury nebo při lenošení u bazénu se vám bude hodit cokoli na zahnání dlouhé chvíle. Vzít si můžete oblíbenou knížku, křížovky i pletení. Denní tisk a magazíny si budete moci koupit na místě. Ve většině lázeňských zařízení dnes není problém ani s připojením k internetu, takže si můžete přibalit i notebook.

Relaxujte v lázních

Kolik peněz s sebou

Na prozaickou otázku, kolik s sebou peněz, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží, zda vám pojišťovna hradí komplexní lázeňskou péči včetně ubytování a stravování nebo zda si budete muset uhradit celý pobyt sami. V případě, že máte na lázeňském pobytu nějakou finanční spoluúčast, informujte se o přesné částce ještě před tím, než do lázní odjedete.

Lázeňský poplatek je 15 Kč na den.

I když je lázeňská péče hrazena pojišťovnou, čekají vás minimálně výdaje na dopravu a na lázeňský poplatek, který je asi 15 Kč na den. S příplatkem počítejte také za jednolůžkový pokoj nebo za vyšší komfort ubytování.

Zboží i služby bývají zejména v těch nejznámějších lázeňských městech dražší, než je obvyklé. Určitě se vám tedy nějaký ten finanční obnos hodit bude. Ať už na dopolední kávu a zákusek na kolonádě, odpolední nákupy nebo večerní zábavu.

Autor: Laďka Žáková

Další články z rubriky

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Veronika Pátková | 07.03.2016 | 754

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Čas od času si každý z nás potřebuje pořádně odpočinout, zbavit se stresu, a zapomenout…

Wellness doma? Proč ne!

Martina Spěváková | 16.02.2016 | 961

Wellness doma? Proč ne!

Milujete wellness? A kdo ne? Většinou na něj ale nemáme moc čas a taky trochu leze do…

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Milena Pelikánová | 02.07.2014 | 152

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Máte zkušenosti s medovou masáží? Nebo se chystáte na svou první proceduru? Anebo o ní…