Objevte s námi kouzlo biopotravin

+ Přidat inzerát

Objevte s námi kouzlo biopotravin

Vydáno: 09.06.2014 | 8

Biopotraviny jsou naštěstí na našem trhu stále častější a pomalu si zvykáme upřednostňovat je před potravinami z dovozu. Rozumíme ale vlastně tomu, co jsou biopotraviny a proč bychom je měli nakupovat?

V současnosti se na domácí trh doslova valí nekvalitní potraviny ze zahraničí, ve kterých se objevují zakázané a nebezpečné látky. Biopotraviny jsou pěstovány v souladu se životním prostředím. Zemědělci neznečišťují půdy a vodu chemikáliemi, jako jsou postřiky nebo hnojiva. Každého ale napadne, jak se tedy zbavují plevele a škůdců? Důležitým krokem je střídání plodin a mechanické odstraňování plevele. Ekologické zemědělství se týká také chovu zvířat. Ta mají více prostoru, volný výběh a mláďata jsou déle kojená. Striktně zakazuje klecové chovy. Stejně tak krmivo musí pocházet z ekologického zemědělství, je zakázáno krmit zvířata masokostní moučkou.

Biopotraviny podléhají evropské legislativě. Poznáte je podle loga "biozebra" a jsou také označeny kódem kontrolní organizace.

Biopotraviny z plodin ekologického zemědělství

Vybírejte pouze kvalitní biopotraviny

Biopotraviny podléhají stejným předpisům jako potraviny běžné a zároveň musí splňovat podmínky ekologického zemědělství. Můžete je posuzovat z různých úhlů pohledu od způsobu chovu zvířat a pěstování plodin až po sledování obsažených složek, jak jsme zvyklí. Biopotraviny mají vyšší obsah nutričně významných látek - v mase a mléce je obsaženo více prospěšných mastných kyselin, v ovoci a zelenině je potom více vitamínu C.


Nejdůležitější na biopotravinách je jejich oproštění od toxických látek. Dusíkatá hnojiva a pesticidy jsou tabu. I přesto mohou testy prokázat nízký obsah pesticidů v biopotravinách, a to kvůli kontaminované půdě, ve které byly vypěstovány.


Každý by si měl uvědomit, že biopotravina není synonymem zdravé výživy. Primární cíl ekologického zemědělství není produkovat tzv. zdravé potraviny. Cílem je ochrana životního prostředí, rostlin a zvířat. Půda, voda, vzduch a potraviny bez jedů mají ale samozřejmě na naše zdraví velmi příznivý dopad.

Bio produkty v kosmetice

Pánská a dámská kosmetika z bio produktůŽivotní "bio" styl se samozřejmě promítá také do kosmetiky, a tak si dnes bez problémů můžeme koupit pánskou a dámskou kosmetiku bez chemických alergenů. Biokosmetika by měla být vždy certifikovaná. Je vyrobena minimálně 20 %  bio surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Nakoupit můžete dokonce i bio dekorativní kosmetiku, a to v podobné cenové relaci jako běžnou dámskou kosmetiku.

Autor: Martina Spěváková

Jaký je Váš názor na bio potraviny a bio kosmetiku?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 821

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1926

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…