Nechte si před létem vyšetřit znaménka

+ Přidat inzerát

Nechte si před létem vyšetřit znaménka

Vydáno: 27.04.2012

Nějaké to znaménko nebo pihu má na svém těle každý. Některá znaménka jsou neškodná, některá mohou propuknout ve zhoubný nádor - melanom. Zajímejte se proto o prevenci, díky které můžete být včas varováni.

Na kůži můžeme najít rudě zbarvená znaménka vzniklá nahromaděním krevních cévek. Tato znaménka máme od narození nebo útlého dětství a nejsou nebezpečná. Oproti tomu pigmentová znaménka, která vznikají v průběhu života nadprodukcí melanocytů, není radno podceňovat.

Jaro je pravý čas k tomu nechat si znaménka vyšetřit dermatologem, protože intenzivní slunění s rizikovým znaménkem je velmi nebezpečné.

Diagnostika znamének zabere několik minut

Vyšetření znamének skenováním celého tělaVyšetření znamének není nic bolestivého. Dermatolog si znaménka prohlédne pomocí lupy, případně digitálního dermatoskopu, který dokáže znaménko analyzovat. Nejmodernější počítačové dermatoskopy dokáží zmapovat zároveň velké plochy vašeho těla a najednou zkontrolovat všechna znaménka a pihy. 

Digitální videokamera, která pracuje se speciálním světlem, proniká do určité hloubky pod kožní povrch a lékař tak může vidět přesnější hloubkový obraz znaménka. Kamera navíc zaznamená a uchová vysoce rozlišené fotografie znamének, které za rok porovná s aktuálními fotografiemi, vyhodnotí je a odhalí i sebemenší změny znamének včas. Tak je lékař schopen určit velmi přesnou diagnózu a doporučit nejvhodnější postup léčby.

  • Jsou-li znaménka v pořádku, doporučí vám lékař další kontrolu za rok
  • Je-li některé znaménko větší nebo tmavšínež je obvyklébude ho třeba sledovat častěji. Díky pokročilým diagnostickým technologiím není třeba všechna taková znaménka odstraňovat, lékař vám ale odstranění může doporučit.
  • V případě, že se u některého znaménka objeví podezření na melanom (znaménko je asymetrické, netypicky zabarvené, má nepravidelné okraje, krvácí nebo se v poslední době zvětšilo či jakkoli změnilo), je jeho odstranění nutné. Odebraná tkáň je následně poslána na histologické vyšetření, které ukáže, zda je znaménko zhoubné povahy.

Odstranění znaménka může být rychlé a bezbolestné

Odstranění podezřelého znaménka je většinou prevencí před vypuknutím zhoubného bujení. Často se ale pacienti uchylují k odstranění znamének také z estetických důvodů. Dva měsíce před samotným zákrokem je nutné nevystavovat místa, která budou ošetřena, slunečním paprskům i UV záření v soláriu. I proto se většina zákroků provádí od října do dubna.

  • Vyšetření digitálním dermatoskopemLaserové odstranění znamének je možné provést pouze u znamének, u kterých není podezření na melanom. Laserovým paprskem jsou postupně odstraňovány vrstvy tkáně po tisícinách milimetru. Kůže tak zůstane minimálně poškozena a stroupek se zhojí během dvou týdnů. Odstranění znaménka stojí kolem 1000 Kč.
  • Zmražení znamének tekutým dusíkem se nazývá kryoterapie. Tekutý dusík se nanese nebo nastříká na znaménko. Během několika vteřin dojde ke zmrazení místa do hloubky 3 mm na -40°C. Na místě znaménka vznikne puchýř, který se po zaschnutí sám odloupne a na jeho místě vznikne nová kůže. Odstranění znaménka tekutým dusíkem vyjde na 500 Kč.
  • Chirurgické odstranění mateřských znamének je nezbytné, pokud má lékař podezření na melanom. I díky tomu je nejméně populární metodou. Provádí se v lokální anestezii, lékař znaménko vyřízne nebo seškrábne a ránu zašije. Odebraná tkáň je poté odeslána do specializované laboratoře, kde je zkoumána. Je-li znaménko odstraněno ze zdravotních, ne estetických důvodů, je plně hrazeno pojišťovnou.

Prevence vzniku melanomu je důležitá

Nejen při opalovaní, ale i při sportu a jakémkoli pobytu na slunci chraňte sebe a své děti vhodným opalovacím krémem. Mezi 11. a 15. hodinou se slunění vyvarujte úplně. Máte-li nějaká znaménka, natírejte je krémem s vysokým ochranným faktorem. Chcete-li mít snědou kůži i v zimě, sáhněte raději po samoopalovacích krémech, solária jsou v tomto ohledu značným rizikem. Máte-li hodně světlou pokožku, snažte se vystavovat ji slunečním paprskům co nejméně.

Autor: Laďka Žáková

Další články z rubriky

Zkoušíte krémy proti vráskám? Máme pro vás něco lepšího!

Kyselina hyaluronová, botulotoxin, Juvederm, Restylan…kdo by se v tom vyznal, že? Fakt…

Suchá kůže rukou? Skoncujte s ní!

Martina Spěváková | 16.12.2013 | 1471

Suchá kůže rukou? Skoncujte s ní!

Kůže našich rukou je jednou z nejvíce namáhaných a nejméně chráněných oblastí pokožky…

Nové, populární metody estetické medicíny

Milena Pelikánová | 11.11.2013 | 849

Nové, populární metody estetické medicíny

Do popředí zájmu se v estetické medicíně dostávají zejména zákroky méně invazivní a takové,…