Nebojte se laserové operace očí

+ Přidat inzerát

Nebojte se laserové operace očí

Vydáno: 14.03.2012

Je svět kolem vás rozmazaný a vy se neobejdete bez brýlí? Potřebujete dvoumetrové ruce, abyste mohli číst knihu? Laserová operace očí vás těchto potíží zbaví.

Jak to funguje? 

Pro mnohé potencionální pacienty je představa operace oka hrozivá. Přitom se jedná o jeden z nejméně bolestivých operativních zákroků. Pomocí laseru lékař změní zakřivení rohovky, a tím sníží či úplně vyrovná množství dioptrií. Metod a přístrojů existuje celá řada. Mezi ty nejznámější a nejpoužívanější patří tzv. PRK a LASIK. Setkat se můžete i  s novější NeoLASIK. Čím se liší?

  • PRK je metodou nejstarší a využívá se především pro korigování menších a středních vad. Jeho nevýhodou je delší doba hojení.
  • LASIK má širší účinnost a nevyžaduje tak dlouhou rekonvalescenci. Využívá kombinaci laseru a extrémně přesného vibrujicícho nože.
  • NeoLASIK už mechanický nástroj nepoužívá a změny v oku provádí pouze laser. Tato metoda znamená nejmenší míru pooperačních obtíží, ale je finančně nejnáročnější.

Laserová operace očí

Nejvhodnější způsob laserové operace vašich očí vám navrhne lékař na základě vašeho zdravotního stavu a také finančních možností. Důležité je ale říci, že všechny jmenované metody jsou účinné a bezpečné.

Únava očí a zhoršené vidění může být způsobeno povislými víčky. Objednejte se na operaci očních víček. Nejen, že lépe uvidíte, ale také omládnete o několik let!

Lékaře a kliniku si pečlivě vyberte

Vše začíná konzultací. Vaše oční vada může být specifická a je nutné, aby stav vašeho zraku zhodnotil lékař a doporučil vám nejvhodnější druh zákroku. V případě tak závažného rozhodnutí jistě nic nezkazíte, když se necháte vyšetřit na dvou nezávislých klinikách a tak zhodnotíte i přístup personálu.

Minimálně den před prohlídkou se vyhněte používání kontaktních čoček. Pokud vás trápí nějaké otázky, určitě se neváhejte zeptat lékaře. Konzultace je nezávazná (obvykle ale placená), takže až na základě jejího výsledku se můžete rozhodnout, zdali laserovou operaci očí podstoupíte či nikoliv.

Jak operace očí pomocí laseru probíhá?

Ať už si zvolíte kteroukoliv metodu laserové operace očí, můžete se spolehnout, že přístroje jsou naprosto bezpečné.

Prvním krokem je aplikace znecitlivujících kapek do oka. Pomocí mikrorozvěrače lékař zajistí, že vaše oční víčka nebudou mrkat a  nepřipletou se, kam nemají. Na řadu přichází další dávka anestetických kapek. Poté vám lékař na oko umístí tzv. tvrdou čočku, která oko zafixuje. Pomocí laseru pak oddělí a odklopí část vaší rohovky. Díky tomu může operatér přistoupit k samotnému zákroku.

Co vás čeká po zákroku?

Lékař vás poučí o tom, jaká pravidla v následujících dnech dodržovat. Dostanete antibiotické a protizánětlivé kapky, které budete užívat asi 1měsíc. Za 1– 3 dny (podle toho jakou metodou operace proběhla) přijdete na kliniku kvůli vyjmutí speciální kontaktní čočky. První hodiny a někdy i dny se můžete cítit trochu nepohodlně, podobně, jako by vás v oku tlačilo nějaké smítko. Tyto pocity ale brzy odezní. Pomůže vám zdržovat se v šeru a nenamáhat oči.

Doba hojení se může lišit podle použité operativní metody a přístroje.

I po vyndání čoček je třeba nosit tmavé brýle, ale to už se budete cítit mnohem lépe. Mezi pravidla, která po operaci musíte dodržovat, patří i zákaz zvedání těžkých předmětů a vyhýbání se prašnému a zakouřenému prostředí. V následujícím roce budete docházet na pravidelné kontroly, měření zraku a nitroočního tlaku.

Má to cenu?

Pokud ještě váháte, vězte, že lékaři mají s laserovými operacemi očí výborné výsledky. Jedná se o úplná uzdravení nebo markantní zlepšení, která pacientům výrazně zvýší kvalitu života. Tato uzdravení navíc bývají trvalého rázu, takže se investice do tohoto zákroku určitě vyplatí. Některé kliniky dokonce nabízejí u zákroku NeoLASIK doživotní záruku.

Další články z rubriky

Estetika: 5 otázek a odpovědí pro letošní jaro

Milena Pelikánová | 30.04.2014 | 8

Estetika: 5 otázek a odpovědí pro letošní jaro

Popularita dermatologie a laserové medicíny neustále stoupá. Není se také co divit, když…

Zbavte se křečových žil pomocí metody CHIVA

Martina Spěváková | 16.04.2013 | 954

Zbavte se křečových žil pomocí metody CHIVA

Problémy s křečovými žilami řeší obrovské procento lidí. Představují nebezpečný zdravotní…

Novinky v odstraňování křečových žil

Martina Spěváková | 12.03.2013 | 919

Novinky v odstraňování křečových žil

Křečové žíly trápí mnoho žen i mužů. Jak se vlastně tvoří? A jak se jich máme…