Lesklé koupelnové baterie raz dva. Poradíme vám pár triků

+ Přidat inzerát

Lesklé koupelnové baterie raz dva

Vydáno: 30.10.2014 | 19

Známe to všichni - nekonečné leštění a čištění koupelnových baterií a nerezových spotřebičů. Pak stačí jeden otisk a dílo je pokaženo. Pokud je to i váš případ, čtěte dál.

Komu zdobí koupelnu lesklé chromované baterie (takže téměř každému), pro toho jsou otisky prstů noční můrou. Pamatujete, jak jste se posledně celé dopoledne snažila vyleštit baterie v koupelně? Za půl hodiny byla ale všechna vaše snaha zmařená. Dnes si povíme, jak rychle a efektivně nablýskat chromované baterie i nerezové spotřebiče v kuchyni.

Umyvadlové a sprchové baterie se budou lesknout.

Lesk jako blesk. Jak na vcukuletu vyleštěné baterie

Největším nepřítelem baterií nejsou otisky prstů, ale vodní kámen. Čím tvrdší je voda, tím rychleji se tvoří a dokáže zhyzdit i poměrně nové sprchové baterie. Vodní kámen se projevuje bílými fleky na bateriích, což není estetické. Zároveň se kvůli němu na bateriích a sanitárním zařízení také více drží bakterie.

  • Pokud doma nemáte chemii, nebo ji nechcete používat, vyčistěte baterie roztokem octa a vody nebo roztokem kyseliny citronové a vody.
  • Do vyrobeného roztoku namočte vatu, obalte jí baterii a nechte několik hodin působit. Baterie potom stačí jenom přeleštit a budou jako nové.
  • Při použití chemie dávejte pozor - pečlivě si přečtěte, na jaké povrchy je čistič vhodný, aby nedošlo k poleptání chromované vrstvy. Osvědčili se například přípravky Cillit, Fixinela nebo Domestos. Tyto přípravky nepoužívejte, pokud máte biologickou čistírnu odpadních vod.

Vodní kámen zároveň zkracuje životnost spotřebičů. Také má vliv na jejich výkon a spotřebu energie. Vrstva vodního kamene totiž působí jako tepelný izolant, což je u rychlovarné konvice, myčky nebo pračky nežádoucí. Jestliže je v místě vašeho bydliště velmi tvrdá voda, používejte speciální přípravky na její změkčení.

Skvělou náhražkou speciálních čističů je například octová voda.

Skoncujte s umaštěnými nerezovými spotřebiči

Ano, nerezové spotřebiče jsou sice velmi elegantní a moderní, ale co se týče údržby, jsou na tom hůře. Každý otisk je na nich vidět a často se velmi špatně čistí. Ptali jsme se kolegyň, jaké prostředky používají k leštění nerezových spotřebičů.

“Osvědčilo se mi leštění sodou. Houbičku si namočím do teplé vody, nanesu obyčejnou sodu a pomalu čistím. Mastnota jde potom krásně dolů. Navíc je to levná varianta,” říká Milena. Kolegyně Jana zase používá čistič na nerez z drogerie DM. “Stojí kolem 30 Kč a jsem s ním celkem spokojená. Stačí nanést vlhkým hadříkem, chvíli počkat a doleštit suchou houbičkou. Největší problém mi dělá čištění nerezové kombinované chladničky s mrazákem. Na tak velké ploše mi vždycky zůstane nějaká šmouha.”

Autor: Martina Spěváková

Napište nám do diskuze svoje tipy na čištění vodního kamene a nerezových spotřebičů. Víc hlav víc ví!

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 821

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1926

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…