Laser dokáže odstranit chrápání s 90% účinností

+ Přidat inzerát

Laser dokáže odstranit chrápání s 90% účinností

Vydáno: 30.05.2012 | 65

Chrápání, největší postrach společných ložnic, je způsobeno vibracemi měkkého patra při dýchání. Někdy lze příčinu snadno odstranit, někdy je ovšem potřeba využít zázračné laserové chirurgie.

Zákrok je bezbolestný, ale trochu nepříjemný

Zákrok v lokální anestezii trvá jen 10 minut.

Chrápajícího často trápí chronická únava, bolesti hlavypřecitlivělost nervové soustavy nebo dokonce zástavy dechu během spánku (spánkové apnoe), které mohou být až životu nebezpečné. Zvučné dýchání během spánku může mít nejen vážné následky sociální, ale také zdravotní.

Laserová operace měkkého patra je velmi účinná. Zákrok je prováděn ambulantně v lokální anestezii a trvá necelých deset minut. Samotnými pacienty je označován jako bezbolestný, nikoli však příjemný.

Laserová operace na odstranění hlasitého chrápání zlepší spánek celé rodině

Zákroku předchází vyšetření specialistou a screening na spánkové apnoe. Až poté může lékař říci, zda je laserová operace vhodnou metodou pro odstranění právě vašeho chrápání. Nejnepříjemnější částí zákroku je injekční aplikace lokálního anestetika do měkkého patra, protože je třeba překonat dávicí reflex.

Poté se laserovým paprskem zkrátí a znovu vymodeluje pokleslé měkké patro tak, aby se zpevnilo a při dechu během spánku hlasitě nevibrovalo. Ani laserová operace samotná není úplně příjemná. Pacient musí s lékařem spolupracovat a soustředit se na dýchání, aby překonal nucení na zvracení. Operatér pracuje pomalu, aby nedocházelo ke krvácení, a vždy při výdechu, aby pacient nevdechl zápach a kouř, který vzniká při odpařování tkáně.

Rekonvalescence po zákroku je ovšem bolestivá

Laserové odstranění chrápáníPokud se rozhodnete laserové odstranění chrápání podstoupit, připravte se na dvoutýdenní bolesti krku, srovnatelné s těžkou angínou. Bolestivé bude zejména polykání. Odpustit si budete muset kouření a pití alkoholu a perlivých nápojů. Doporučená je měkká dieta, a to z důvodu snadnějšího a méně bolestivého polykání. U svého lékaře se již při zákroku informujte, zda vám může předepsat analgetika proti bolesti. Zabírají také běžně prodejné pastilky a kloktadla proti bolesti v krku.

Za laserové odstranění chrápání zaplatíte 5 – 15 tisíc korun

Oproti klasickým operativním metodám odstraňujícím chrápání je laserová operace šetrnější, protože působí povrchově a odstraní jen tu tkáň, která je potřeba. Ačkoli není zákrok příjemný, je vcelku bezbolestný a dochází při něm k minimálnímu krvácení. Velkou výhodou je, že se provádí ambulantně, a hlavně, má 90% úspěšnost. U naprosté většiny pacientů dochází po operaci k úplnému odstranění chrápání, některým se potíže výrazně zlepší a jen malé procento pacientů zareaguje na první léčbu nedostatečně. V tom případě je možné léčbu opakovat.

Nevýhodou laserové operace je, že ji lze použít jen na odstranění prostého chrápání.V případě spánkové apnoe, která těžší chrápání doprovází, je podle studií vhodnější klasická operace, při ní je možné více ovlivnit výsledný tvar operované tkáně. Odstranění spánkové apnoe je hrazeno pojišťovnou. Za zákrok, který odstraňuje obyčejné chrápání, však zaplatíte okolo 10.000 korun.

Laserové zákroky jsou velmi oblíbené nejen na odstranění chrápání, ale třeba i pro omlazení pokožky nebo trvalou depilaci.

Autor: Laďka Žáková

A jak je to u vás doma? Máte klidný spánek?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

 • Dobrý den. Žena tvrdí že nemůže spát jak chrápu. Fakt je,že se někdy probudímja ještě se slyšim jak ho beru. Poradte co stím.

  Jiří Kratochvíl | 12.11.2015 10:17:25 | reagovat | Hodnocení: 1 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

 • Dobrý den, já jsem taky chrápal, naštěstí mi přítelkyně koupila sprej PSSST!, který si stříkám každý večer před spaním do krku a je celou noc klid:)

  Lukáš | 19.11.2014 11:25:11 | reagovat | Hodnocení: 7 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

 • Zdravím Vás, chtěl bych popsat ,jak a kdy u mne začíná chrápání.Rád bych od Vás dostal vyjádření,zda je to normální chrápání,či vlivem mé choroby.Stále ventiluji svůj problém,ale nikdo na něj neslyší:počínaje obvodním lékařem a konče profesorem,jenž mě udržuje na živu po dobu již 15ti let.Můj věk 64 let ,sportovní popstavy,nikdo nepozná na mne,když po 1 hod.aplikace Staleva 150 mg,že mám parkinsona(po 1,5 h.vše zase vyprchá...)Musím spát na boku,podložen polštáři na zádech,abych se neskulil na záda.Již jsem si to nahrával na diktafon a jsou prodlevy při výdechu a následně se pak zpozdí nádech.Zjistil jsem při odpočinku odpoledne při lehu na zádech,že nádech mi jde,ale při výdechu mi něco v krku brání dokončit výdech. A to je vše,co jsem chtěl říci.Děkuji a přeji hezký den Karlík A.

  Antonín Karlík | 24.06.2013 19:16:53 | reagovat | Hodnocení: 8 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

 • ak chcem odstranit chrapanie ake mam zaruky ze to naozaj prestane ?

  marek | 25.02.2013 22:42:52 | reagovat | Hodnocení: 1 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Další články z rubriky

Estetika: 5 otázek a odpovědí pro letošní jaro

Milena Pelikánová | 30.04.2014 | 8

Estetika: 5 otázek a odpovědí pro letošní jaro

Popularita dermatologie a laserové medicíny neustále stoupá. Není se také co divit, když…

Zbavte se křečových žil pomocí metody CHIVA

Martina Spěváková | 16.04.2013 | 6

Zbavte se křečových žil pomocí metody CHIVA

Problémy s křečovými žilami řeší obrovské procento lidí. Představují nebezpečný zdravotní…

Novinky v odstraňování křečových žil

Martina Spěváková | 12.03.2013 | 7

Novinky v odstraňování křečových žil

Křečové žíly trápí mnoho žen i mužů. Jak se vlastně tvoří? A jak se jich máme…