Klady a zápory plavání kojenců a malých dětí

+ Přidat inzerát

Klady a zápory plavání kojenců a malých dětí

Vydáno: 25.03.2013 | 342

Maminky si v posledních letech velmi oblíbily plavání se svými dětmi, především kojenci. Opravdu je ale plavání tak prospěšné? Podívejte se, jaká jsou pro a proti kurzů plavání pro maminky a kojence.

Dítě se 9 měsíců vyvíjí a roste v plodové vodě, s příchodem na svět tak ztrácí svoje dosavadní prostředí. Proto malinké děti tolik milují vodu a cítí se v ní dobře. Zajímavostí ale je, že se nejedná o postnatální reflex, jak jsme se dlouho domnívali. Děti se ve vodě vznáší díky specifické hustotě těla. V každém případě byste jako maminka nikdy neměla chodit do bazénu s dítětem sama, proto se raději přihlaste na speciální kurzy.

Výhody kojeneckého plavání

  • Začnete-li s dítětem plavat ještě před 12 měsícem jeho života, můžete si být téměř jistí, že se už nikdy nebude bát vody. Bude v ní uvolněné a bude jí milovat. Mimo jiné se také nebude děsit školních hodin plavání na prvním stupni.
  • Plavání rozvíjí motorické schopnosti dětí. Ve vodě si osvojí pohyby, které jinak ještě nezvládnou provádět. V pohybu jim nebrání plenky a oblečení.
  • Dítě se dostává do kontaktu s dalšími dětmi, což přispívá i k jeho sociálnímu rozvoji. Zároveň si vytváří hlubší citové pouto k rodičům, kteří ho ve vodě ochraňují.
  • Dochází k vyšší koordinaci pohybů, k větší soustředěnosti, dítě má víc síly a výdrže a také se mu zvyšuje kapacita plic.
  • Podle zkušeností mnoha maminek děti díky pravidelnému plavání lépe spí a jedí.
  • Dítě si zvyšuje obranyschopnost a je otužilejší. Pamatujte ale, že po plavání byste se měli zdržovat ještě půl hodiny kolem bazénu, aby se dítě přechodem do studenějšího prostředí nenachladilo. Pokud má vaše ratolest už delší vlásky, kupte mu veselou plaveckou čepici.

Větší děti musí mít při plavání plavky s gumičkami kolem nožiček.

Plavání je oblíbenou činností dětí i maminek.

Jaké jsou nevýhody plavání kojenců a malých dětí?

S přibývající oblibou kojeneckého plavání se ale objevují i takové názory, že pro děti plavání není zrovna nejvhodnější. Podle amerického výzkumu se u dětí, které chodí plavat, vyskytuje větší riziko onemocnění astmatem, kvůli obsahu trichloraminu ve vodě. Pediatři doporučují nechodit s dětmi mladšími než 1 rok do chlorované vody. I v pozdějším věku je lepší vyhnout se chlorované vodě, která je ve většině bazénů.

Velkou hrozbou pro malá tělíčka je také znečištěná voda. Na první pohled to samozřejmě nepoznáte, pokud ale budete mít sebemenší podezření, že voda zapáchá nebo pozorujete, že dítěti po plavání není dobře, okamžitě se jděte informovat na hygienickou stanici o kvalitě vody. Tam mají o všech bazénech přehled, protože provozovatelé jsou povinni dodávat minimálně 2x ročně vodu na rozbor. Kritéria pro dětské bazény jsou ještě přísnější, protože hrozí větší riziko znečištění a voda musí mít minimálně 28 stupňů Celsia.

Dítě může mít na chlorovanou vodu také alergickou reakci v podobě vyrážek nebo ekzémů.

Po plavání pečujte o pokožku dítěte, aby nebyla vysušená.

Nezapomínejte své miminko po plavání řádně usušit. V zimě dbejte i o jeho pokožku. A že nevíte jak? Přečtěte si článek Jak nejlépe ochránit jemnou dětskou pleť v zimním období.

Autor: Martina Spěváková

Chodíte se svým dítětem na plavání? Jaké máte zkušenosti?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Další články z rubriky

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Veronika Pátková | 07.03.2016 | 333

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Čas od času si každý z nás potřebuje pořádně odpočinout, zbavit se stresu, a zapomenout…

Wellness doma? Proč ne!

Martina Spěváková | 16.02.2016 | 348

Wellness doma? Proč ne!

Milujete wellness? A kdo ne? Většinou na něj ale nemáme moc čas a taky trochu leze do…

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Milena Pelikánová | 02.07.2014 | 6

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Máte zkušenosti s medovou masáží? Nebo se chystáte na svou první proceduru? Anebo o ní…