Jak vyzrát na spáleniny od slunce
Patříte i vy k těm, co jezdí na dovolenou v září? Pak mějte na paměti, že i když u nás už sluníčko příliš nepálí, tak u moře se stále musíte chránit proti spálení pokožky. A když už se vám něco takového přihodí, přinášíme vám první pomoc.
Myslete na prevenci
Sluneční spálenina je zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže vznikající příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži. Nejlepší ochranou proti spálení je tedy samozřejmě omezení pohybu na slunci, avšak v nádherném letním počasí se hřejivým paprskům vyhneme jen těžko a s nelibostí.
Jaké zásady tedy při pobytu na slunci dodržovat, abychom spálení předešli? Především nepoužívejte zejména během prvních dní opalování opalovací oleje, které slibují rychlé opálení pokožky. Tyto oleje mají zpravidla snížený ochranný faktor (obvykle SPF 5), což je na léto opravdu velice málo.
Rovněž se snažte vyvarovat se pobytu na slunci v době mezi 11.–15. hodinou, kdy je UVB záření atmosférou nejméně filtrováno, protože dopadá ze slunce na zemský povrch skrze atmosféru její nejmenší tloušťkou. Pokud je pobyt na slunci v této době nezbytný, chraňte pokožku oblečením nebo opalovacím krémem s ochranným faktorem alespoň 6, v ideálním případně 15.
Když prevence selže
Pokud se vám přece jenom nepodaří ochránit svou kůže před spálením, nabídneme vám několik rad, co si se spáleninou počít. V první řadě je třeba odhadnout míru spálení a podle toho postižené místo ošetřit.
- Mírné spálení: kůže je růžová až začervenalá, na dotyk horká a bolestivá, svědí. Po pár dnech kůže sama zhnědne, neboť začne sama produkovat více pigmentu.
- Středně těžké spálení: kůže je rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které svědí a praskají. Poté se spálená kůže sloupne.
- Těžké spálení: kůže má tmavočervenou až purpurovou barvu s puchýřky nebo bez nich spolu s doprovodnými příznaky - zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou. S těžkými spáleninami byste rozhodně měli navštívit lékaře, pokud máte citlivější pokožku, nepodceňujte ani středně těžké spáleniny. Jak vyzrát na ty mírné, to si povíme vzápětí.
Jak spáleniny ošetřit
Prvním opatřením při ošetření spáleniny je hydratace a chlazení postiženého místa. K tomuto účelu jsou určeny speciální masti z lékárny, které se ale musí do pokožky vetřít, což může být bolestivé. Z lékárenských výrobků je proto nejvhodnější pěna s panthenolem, kterou stačí jen velmi jemně rozetřít. Pokud nemáte doma výrobky z lékárny, zoufat nemusíte, pomůže vám i to, co máte běžně ve své kuchyni.
Přírodní pomocníci
Nejjednodušší je přikládat na spáleninu obklad namočený v čisté vodě, lze ovšem také využít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje. Dále lze použít obklad z jogurtu nebo tvarohu, které pokožce odeberou horkost a zklidní ji.
Pokud jsou spálená místa na vašem těle větší a obklady nestačí, dopřejte si koupel: do vlažné vody přidejte podmáslí nebo jogurt. Mléčné výrobky totiž obsahují vápník, který se hodí na hojení kůže. Můžete také nasypat do vlažné koupele hrst drcených ovesných vloček, přidat šálek mléka a dvě polévkové lžíce medu.
Na hojení kůže se výborně hodí i rostlinky z vaší zahrádky. Do kůže můžete vmasírovat gel s výtažky z aloe vera, nebo pokud máte celou rostlinku, stačí rozkrojit její listy a použít je jako obklad. Aloe je známá svými příznivými účinky na spáleniny všeho druhu. Pokud nemáte aloe vera, nakrájejte si salátovou okurku, příjemně zchladí popálená místa. Podobnou službu vám udělá i rajské jablíčko – stačí ho rozkrojit napůl a spálená místa jím potírat.
Uvedené rady se hodí především k ošetření spálenin na těle. Pokožka na obličeji je citlivější a vyžaduje tedy jinačí péči. Na spálený obličej je nejlepším pomocníkem pleťový krém, do něhož rozmačkáte pár jahod, necháte asi 20 minut působit a poté smyjete vlažnou vodou.
Pamatujte ovšem na to, že uvedené „babské rady“ jsou pouze první pomocí a žádná spálenina by se neměla podcenit. Pokud se s vaší pokožkou bude dít cokoli neobvyklého, nebo bude hojení trvat delší dobu, neváhejte a navštivte lékaře.
Autor: Kateřina Němečková
Podělte se s námi o další rady domácí první pomoci při slunečních spáleninách
Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).
Další články z rubriky
Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!
Jana Batelková | 19.06.2017Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep
Jana Batelková | 14.06.2017 | 6Nejkrásnější dětská oslava – jak ji uspořádat?
Jana Batelková | 14.05.2017 | 6Redakce
Inzerujte
Vydávejte seriál
Soutěž s Krasobránou
© 2018, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing