Jak vybrat boty na hory? Mějte nohy v pohodě!

+ Přidat inzerát

Jak vybrat boty na hory? Mějte nohy v pohodě!

Vydáno: 20.01.2014

Nepatříte mezi ty, kteří chtějí léto strávit válením u vody, nebo chcete změnu? Vyrazte na hory, prozkoumejte jejich přírodní krásy a dejte si do těla. Hory jsou ideálním místem pro aktivní odpočinek. To platí nejen pro zimu a lyžování, ale také pro turistické výlety. Jak to ale udělat, aby se z túry nestalo peklo pro nohy nebo záda? Poradíme vám, jak vybrat správně.

Správně vybraná obuv je základem dobře zvládnutého výletu. Při delší chůzi nesmí tlačit, noha se v dobrých botách nesmí zbytečně hýbat a zároveň by měl povrch obuvi dýchat. Modernější boty jsou lehčí, než například staré známé kanady, což je při delší chůzi znát. Pokud výběr outdoorové obuvi podceníte, může se stát, že z příjemné horské túry si odnesete zničené nohy plné puchýřů a z pohodového výletu se stane noční můra. Jak ale vybrat správnou obuv? 

Zaměřte se na terén. Obecně platí, že čím horší terén, tím by měla být pevnější obuv. Řekněme třeba, že procházku lesem po cestě zvládnete v sandálech. Pro vysokohorskou túru, lezení v ledu a extrémní horský terén budete potřebovat plastové skořepinové horské boty.

V modernějších botách s technologiemi vyvinutými pro horské podmínky se vám nebude noha tolik potit a klouzat.

Boty musí také splňovat podmínky do vlhkého prostředí. Softshellová obuv je nepromokavá a přitom vzdušná. Při průběžné impregnaci bude zajištěna lepší voděodpudivost a udržena prodyšnost. Další možností je membrána. Voděodolnou a paropropustnou membránou může být například Gore-Tex, který nepropustí vodu ani při šlápnutí do potůčku.

Pravidla při vybírání outdoorové obuvi

  • Outdoorové boty nechoďte nakupovat ráno. Vaše nohy budou v dopoledních hodinách o poznání menší, při několikahodinové túře nohy otečou.
  • Čím těžší batoh, tím by měl být tužší podešev a výraznější vzorek podrážky.
  • Pokud pocítíte při zkoušení v obchodě sebemenší nepohodlí, zkuste jiné boty. I menší bolest se po několika hodinách chození stane nepříjemnou.
  • Při zkoušení v obchodě je třeba botu pečlivě sešněrovat, na noze mít nejlépe silnou ponožku a projít se. Pata v botě by se neměla při chůzi zvedat a je dobré zkusit botu i na nerovné ploše.
  • Když při zkoušení zatlačíte botu dopředu, její jazyk by neměl uhýbat do stran a nesmí tlačit.
  • Při zkoušce sestupu se nesmějí prsty nohy stlačovat a narážet.
  • Kotník musí být fixován, noha se nesmí zouvat ani protáčet v botě.
  • Bota nesmí být příliš těsná. Při posunutí prstů až dopředu do boty by mělo vzadu zůstat trochu místa, ale noha se nesmí v botě viklat.

Co dalšího na hory?

Užitečným pomocníkem při delší chůzi v terénu by vám mohly být nordic walking hole. Jedná se o trekingové hole, které pomáhají odlehčit zádům a svalům nohou. Čím dál oblíbenější styl tak zvané severské chůze vám navíc pomůže zpevnit svaly a dostat se do kondice. Vybírejte pouze kvalitní hole, které vám pomohou kopírovat přirozený pohyb.

Správný batoh vyberete hlavně podle svých kritérií. Je důležité si uvědomit, k čemu jej budete používat, co budete s sebou nosit a jak daleko půjdete. Od toho se odvíjí vlastnosti, váha a velikost batohu. Outdoroové batohy jsou vyráběné v mnoha variantách. Pro delší výpravy je dobré, když je batoh vybaven bederním pásem, který odlehčuje ramenům a podstatnou část váhy batohu přenáší na pánev. Kvalitní batoh je možné nastavovat podle potřeb, větší batohy jsou vybavené pásky, pomocí kterých lze batoh zredukovat na menší. Při výběru vhodného batohu se vyhnete nepříjemnostem v podobě bolesti zad a ramen.

Autor: Jana Batelková

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 821

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1926

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…