Jak se ubránit návratu lupénky

+ Přidat inzerát

Jak se ubránit návratu lupénky

Vydáno: 24.01.2013 | 9

Lupénka je autoimunitní onemocnění, které nelze úplně vyléčit, ale můžete se úspěšně bránit jejímu opakovanému útoku. O problémech spojených s lupénkou a její léčbě jsme hovořili s odbornicí na výživu paní Čandovou.

Psoriáza neboli lupénka, patří mezi nejčastější a zároveň nejzávažnější kožní onemocnění. V České republice postihuje zhruba 2 % lidí, na celém světě je to 100 miliónů lidí. Lékaři nevědí, co lupénku způsobuje, a tak ji nedokážou nadobro vyléčit. Naštěstí pro vás máme rady, jak eliminovat její návrat.

Lupénka je autoimunitní kožní onemocnění neznámého původu, projevující se svědícími ložisky červené, šupinaté, olupující se kůže.

Lupénka patří mezi autoimunitní onemocnění, není infekční!

Lékaři sice neznají přesný původ tohoto onemocnění, ale shodují se na tom, že návratu lupénky předchází stres, špatné stravovací návyky i hormonální vlivy. Máte lupénku v rodině? K onemocnění lze mít vrozené predispozice, nikde však není psáno, že právě u vás lupénka propukne. Psoriáza se může objevit jak v dětství, tak v dospělém věku. Nejčastěji postihuje lokty a kolena, mnohdy také nehty nebo vlasatou část hlavy. Pokud postihne klouby, jedná se o psoriatickou artritidu.

Jak lupénku léčit

Nejčastější léčbou lupénky je zevní lokální aplikace mastí a krémů s účinnými látkami, jako je dehet a kortikosteroidy. Ty mají často i nežádoucí vedlejší účinky, například blednutí kůže. U pacientů  s rozsáhlými ložisky psoriázy je vhodné lokální léčbu doplnit UVB fototerapií. Doporučuje se i lázeňská léčba, pobyt u moře a pravidelné krátkodobé slunění.


Lékaři se dnes stále častěji obrací k přírodní léčbě. Používají různé bylinné výtažky a hlavně gel z aloe vera nejen ve formě krémů na vnější použití, ale rovněž v tekuté formě k pročišťování organismu zevnitř.

Jaroslava Čandová, BIGA Beauty


Lupénka nejčawstěji postihuje kolena, lokty a nehty.

Užíváním kvalitního aloe vera (ne levných náhražek z obchodu a často i z lékárny) lze docílit celkového zklidnění ložisek choroby a kůže získá svůj původní zdravý vzhled a pružnost. Takto se můžete úspěšně bránit lupénce po několik let.

Dalším správným krokem je úprava jídelníčku a stravovacích návyků. Pokud si s tímto opatřením nevíte rady, objednejte se do výživové poradny BIGA Beauty, kde vám odbornice na výživu, paní Jaroslava Čandová, sestaví jídelníček na míru s ohledem na váš věk, nemoc, pohlaví i zaměstnání.

Přejeme vám mnoho úspěchů, pevných nervů a klidu v boji s lupénkou

Autor: Martina Spěváková

Máte otázky? Ptejte se Jaroslavy Čandové, odbornice na výživu z Biga Beauty

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

  • Ahoj. Mám zkušenosti, že lupenka je zkrátka ze stresu a shonu. Když člověk neumí ubrat a nenaučí se, nebrat si věci moc k srdci, tak se lupenky a jejího návratu nezbaví nikdy. K.

    Kuba | 30.01.2013 09:19:12 | reagovat | Hodnocení: 1 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 821

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1926

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…