Jak se správně opalovat na slunci

+ Přidat inzerát

Jak se správně opalovat na slunci

Vydáno: 29.06.2012 | 241

Opálená pleť je krásná a sexy. Tak proč nevyužít teplého počasí a nebe bez mráčku a nenachytat trochu bronzu? Budete-li se opalovat s rozumem a zodpovědností, nemusíte se negativních účinků slunečních paprsků obávat.

Slunce – dobrý sluha, špatný pán

Slunce je totiž životabudič, dodává nám pozitivní energii, pomáhá vyplavování endorfinů, podporuje tvorbu vitaminu D, který je nezbytný pro správný růst kostí a metabolismus. Navíc opalování na slunci nestojí oproti soláriu nebo samoopalovací krémům ani korunu. Stačí ulehnout na deku nebo na lehátko a nastavit svou kůži slunečním paprskům.

Jak se správně opalovat na slunciJenže… nadměrným a neuváženým pobytem na slunci si můžete přivodit nejednu zdravotní patálii, nepříjemnými spáleninami počínaje a rakovinou kůže konče. Přílišné slunění bez UV ochrany (to je při vysoké sluneční aktivitě už 15 minut) vede k tvorbě volných radikálů, které narušují kolagenová a elastinová vlákna pokožky. Kůže pak rychleji stárne, je vysušená, méně pružná, vrásčitá a propustnější vůči UV záření. Výjimkou nejsou ani pigmentové skvrny, sluneční ekzémy a životu nebezpečné melanomy.

Jak se nespálit

Patříte-li také mezi ty, kteří si myslí, že když se namažou krémem s faktorem 50, tak se neopálí, vězte, jste na omylu. Naopak, možná se opálíte pomaleji, o to ale zdravěji a přirozeněji. Vaše kůže bude opálená rovnoměrně, do bronzova nebo čokoládově hněda a opálení vám vydrží déle.

Opalovací krém je proto nezbytností, bez které byste neměli na pláž nebo koupaliště vůbec vycházet. Čím vyšší faktor, tím lépe, a při prvních dnech na slunci to platí dvojnásob. V našich zeměpisných šířkách je pro důkladnou ochranu kůže nutný alespoň faktor 15, světlé typy, lidé, kteří se špatně opalují, a děti se ale neobejdou bez třicítky. A chystáte-li se na exotickou dovolenou, budete potřebovat faktor ještě vyšší.

Před létem a dobou opalování si nechte vyšetřit znaménka. Ideální je kontrola znamének skenováním celého těla.

  • Opalovací krém naneste na kůži 20 minut před začátkem opalování.
  • Nezapomeňte si namazat také rty, nejlépe tyčinkou s UV faktorem.
  • Při opalování dbejte na dostatečný příjem tekutin.
  • Vyhýbejte se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, zvlášť pokud se sluníte s dětmi.
  • Nezapomeňte na sluneční brýle, UV záření totiž škodí zraku.
  • Kvůli úpalu si chraňte hlavu, nejlépe kšiltovkou nebo kloboukem.
  • Zbavte se iluze, že se opalovacím krémem stačí namazat jednou denně. Ani voděodolné krémy nevydrží na pokožce celý den. Mažte se každé dvě hodiny a citlivá, slunci vystavená místa přetřete po každém vykoupání.
  • Nepodceňujte expirační dobu opalovacího krému, prošlý výrobek ztrácí na účinnosti.
  • Večer se namažte krémem po opalování s hydratačními složkami.

Nepodceňujte rizika opalování na slunci

Jak si udržet opálení co nejdéle?

Začněte peelingem celého těla. Odstraníte odumřelé, ztvrdlé kožní buňky a opálíte se více do hloubky. Pokožku pravidelně hydratujte, a to nejen zvenku hydratačními mléky, ale také zevnitř, dodržováním pitného režimu. Pokožka zůstane zdravá, pružná, bude se pomaleji obnovovat a tím vydrží opálení déle.

Vyplatí se také konzumovat doplňky stravy obsahující betakaroten, vitamíny C, E a selen, které mají pozitivní vliv na kvalitu pokožku.

Autor: Laďka Žáková

Jak se opalujete vy? Dodržujete správné zásady?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Další články z rubriky

Plavková sezona je tady

Martina Skutilová | 18.07.2018

Plavková sezona je tady

Jako u každého jiného oblečení a prádla, i plavky se řídí módními trendy. Bezhlavě…

Vyberte si podprsenku, která podtrhne vaši krásu

Martina Skutilová | 18.07.2018

Vyberte si podprsenku, která podtrhne vaši krásu

Čím lépe vypadáme, tím lépe se cítíme. To jistě odsouhlasí každá žena. Základem každého…

Poznejte arganový olej a jeho účinky

maur.cz | 31.07.2017 | 185

Poznejte arganový olej a jeho účinky

Arganový olej se získává z rostliny argánie trnité, latinsky Argania spinosa. Pochází z Maroka…