Jak nastartovat metabolismus
Existuje mnoho diet a návodů jak „zaručeně“ zeštíhlet, ale většina z nich vám spíš než pozitivní výsledky přinese zdravotní potíže. Velmi důležité nejen pro hubnutí je přitom nastartování a případné zrychlení metabolismu.
Pro nastartování metabolismu, které samo o sobě není nijak obtížné, je nutné zjistit příčinu jeho zpomalení. Příčin může být mnoho, od špatných stravovacích návyků až po zdravotní problémy (například poruchy štítné žlázy). Jednou z častých příčin jsou také následky různých diet či půstů. Vždy je důležité zjistit a odstranit příčinu zpomaleného metabolismu, s tím vám nejlépe pomohou odborníci.
Metabolismus je velmi důležitý při hubnutí. Proč tomu tak je? Rychlejší metabolismus = rychlejší spalování tuků a především platí, že čím rychlejší metabolismus, tím více energie člověk cítí. S pomalým metabolismem jsme mnohem více unaveni, což vede mimo jiné také k nezájmu o jakýkoliv pohyb.
Jak tedy metabolismus správně nastartovat a zrychlit?
Velice důležitou roli hraje snídaně. Ne nadarmo se říká, že je to nejdůležitější jídlo dne. Měla by být vydatná, obsahovat čerstvé ovoce, zeleninu, cereálie s jogurtem či chléb s máslem a šunkou a dostatek tekutin – pozor na kávu, ta organismus dehydratuje! Variant vyvážené snídaně je mnoho a je na každém z nás, jakou si zvolí. Když snídani vynecháte, začne spalování fungovat až po prvním jídle – organismus až do oběda lenoší a spálí méně kalorií než by mohl.
Dále je nezbytné jíst a pít v pravidelných intervalech. Lidský organismus potřebuje energii postupně a tím, že se najíme ráno, v poledne a večer mu určitě nepomůžeme. Správně zvolené jídlo každé 4 hodiny výrazně pomůže zrychlit metabolismus a dodá nám dostatek energie. Jednoduše platí, že čím více jíme, tím rychleji nám pracuje metabolismus, protože tělo potřebuje energii na trávení a vstřebávání jídla.
Nepleťte si ovšem pravidelnou stravu s přejídáním! Během jídla je lepší pít vodu, případně neslazené čaje než cokoliv jiného. Když si například při večeři dáte sklenici vína, zkonzumujete o 200 kalorií víc jen tím, že alkohol povzbuzuje chuť k jídlu. Navíc spalujeme nejdřív kalorie z alkoholu a poté až kalorie z jídla, což způsobí ukládání většího množství tuku.
Nezapomeňte se hýbat
Významná je i fyzická aktivita. Sama o sobě metabolismus zrychluje a navíc si s každým 0.5 kg svalové hmoty pomůžeme uspíšit metabolismus o 40 kcal. Nesmí být ovšem přehnaná, paradoxem je, že vysoké dávky pohybu metabolismus zabrzdí – tělo je nuceno si energii ukládat, ne spalovat. Vhodné je kombinovat krátké intenzivní cvičení s posilováním.
Rychlost metabolismu také výrazně ovlivňuje stres. Pokud jste ve stresu, metabolické procesy se zpomalí kvůli „hormonu stresu“ kortizolu. Vydechněte si, minimálně 15 minut relaxujte a vše se zase rozeběhne.
Spěte dobře a dlouho
Samozřejmý je dostatek spánku. Pokud nedoplníte potřebné množství energie, nebude jí váš organismus plýtvat pro rychleší spalování a metabolismus se opět zpomalí. Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy, ty však vždy konzultujte se svým lékařem! Vyhnete se nepříjemným dopadům na vaše zdraví.
Autor: Ivana Tumpachová
Další články z rubriky
Správná podprsenka dokáže divy
Martina Skutilová | 18.07.2018Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!
Jana Batelková | 19.06.2017 | 819Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep
Jana Batelková | 14.06.2017 | 1924Redakce
Inzerujte
Vydávejte seriál
Soutěž s Krasobránou
© 2021, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing