Jak na rehabilitaci po operaci
Jste po operaci a cítíte, že vaše kondice není, co bývala? Správně zvolená rehabilitace dokáže divy! Zejména pokud jste si při operaci "pospala", je třeba tělo nechat důkladně vzpamatovat. Pojďme si ukázat jednotlivé tipy, jak se z operačního lůžka co nejrychleji postavit na vlastní nohy.
Volba vhodné rehabilitační techniky se odvíjí od typu operace, kterou pacient podstoupil. Někdy je třeba zejména klid a někdy se naopak neobejdete bez důkladného protahování a rozhýbávaní. Se správnou rekonvalescencí vám poradí fyzioterapeut.
Fyzioterapie je zázrak
Fyzioterapii často podstupují pacienti, kteří potřebují urychlit regeneraci tkání a tedy zlepšit celkové prokrvení. Fyzioterapie rovněž zamezuje vzniku svalových dysbalancí, které mohou mít za následek například nesprávné držení těla.
Hned po operaci je vhodné provádět takzvanou dechovou gymnastiku. Nejenom, že tato technika napomáhá k urychlenému odchodu operačního narkotika z těla, ale také lze díky ní zlepšit pohyblivost hrudníku a páteře. Správně "pooperačně dýchat" vás naučí zkušený fyzioterapeut.
Možná jste nevěděli, že pokud máte problém při vstávání z lůžka i zde fyzioterapie pomáhá. Zejména při vzniku velkých jizev je mnohdy obtížné vstát z postele tak, jak jsme byli zvyklí. Lidé potom mají tendenci různě se krčit a vstávat poměrně krkolomným způsobem, což škodí zejména zádům. S tímto problémem se často potýkají pacienti, kteří podstoupili plastiku břicha. Způsob vstávání vám terapeut doporučí dle typu operace.
Máte rádi masáž? Vaše jizva také!
Jizvy, které vznikají při operaci, je třeba pravidelně ošetřovat. Pokud máte čerstvě vytažené stehy, je vhodné použít mechanickou podporu jizvy. K tomuto účelu slouží například sterilní papírové náplasti s elastickými vlastnostmi. Délka této léčby závisí na rychlosti zacelení rány, zpravidla to bývají 2 až 4 týdny.
Po důkladném zahojení rány je třeba přistoupit k tlakové masáži jizvy, tímto způsobem výrazně podpoříte měknutí a v podstatě tak můžete ovlivnit její viditelnost. Masáž je třeba provádět s citem, v některých případech za použití olejíčku. Úkon by rozhodně neměl být bolestivý.
Existují však i další formy masáže, ke kterým se využívá kompresivní prádlo. Jeho nošení se doporučuje po zákrocích, jakým je například operace křečových žil metodou CHIVA, liposukce nebo plastika prsou. Kompresivní prádlo napomáhá ke vstřebávání pooperačních otoků, hematomů a výrazně podporuje hojení.
PŘÍKLAD ZE ŽIVOTA, KTERÝ HOVOŘÍ ZA VŠE: Káže vodu, pije víno. Ano, přesně to si řeknete, až vás seznámím s vlastní zkušeností s nedoléčenou jizvou. Po úrazu mi byla doporučena výše popsaná péče o vzniklou jizvu. První den jsem ji masírovala a promašťovala, druhý den byl olejíček moc daleko a třetí den jsem ho už ani nemohla najít. Jednoduše jsem péči zanedbala. Takže až někdy potkáte na ulici Frankensteina, nelekejte se, mýtus nežije, míjíte pouze redaktorku Krasobrány.
Věnujte se tedy důkladně pooperační rehabilitaci. Dbejte na rady lékařů, udělejte něco pro své tělo i po zákroku a budete rychleji fit!
Autor: Aneta Doleželová
Zapojte se do naší diskuze o rehabilitačních metodách po operaci!
Další články z rubriky
Správná podprsenka dokáže divy
Martina Skutilová | 18.07.2018Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!
Jana Batelková | 19.06.2017 | 819Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep
Jana Batelková | 14.06.2017 | 1924Redakce
Inzerujte
Vydávejte seriál
Soutěž s Krasobránou
© 2021, eBRÁNA s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing