Máte alergii na prach? Poradíme vám, jak na domácí práce

+ Přidat inzerát

Jak na domácí práce s alergií na prach

Vydáno: 29.10.2014 | 8

Každý alergik ví, jakým utrpením jsou pro něho domácí práce. Víření prachu, agresivní čisticí prostředky, potraviny. To je jen pár případů. Které nám při úklidu domácnosti mohou dělat veliké problémy. Úklidu se bohužel nevyhnete. Poradíme vám, jak alespoň snížit příznaky alergie.

Alergie na prach je naším nejčastějším nepřítelem při úklidu domácnosti. Prachu se totiž nevyhneme, ať uklízíme sebevíc. Při uklízení trpí především naše dýchací cesty. Přehnaně reagujeme na alergeny, které jsou běžnou součástí prachu. Největší problémy nám dělají roztoči (jejich výkaly a mrtvá těla), jež jsou v prachu zastoupena nejvíce, pyly, spóry z plísní a chlupy zvířat.

Složení prachu se liší podle místa. Stává se tedy, že vás domácí prach vás nedráždí tolik, jako když odjedete například na dovolenou, kde spíte v cizí posteli.

V prachu jsou také zvířecí chlupy, které nás mohou dráždit.

Ložnice. Ráj pro roztoče, peklo pro alergika

Nejvíce roztočů a jejich zbytků se nachází (nebo pochází) z lůžkovin – matrací, peřin, polštářů, povlečení, ale i čalounění sedaček a kancelářských židlí. Převlékání peřin je pro alergika nemyslitelné. Pomůžete si ale tím, že budete lůžkoviny častěji prát při minimální teplotě 60 oC. Tato teplota a vyšší alergeny dokonale rozloží. Matrace vysajte kvalitním a výkonným vysavačem s dobrým filtrem. Nebo je můžete postříkat speciálními prostředky pro likvidaci alergenů.

Vysavač? Tak k němu se ani nepřiblížím!

Vysávání pro vás nemusí být utrpením.Vysávání způsobuje alergikům značné problémy. Víří se při něm prach a často se stává, že nekvalitní vysavače vypouští znečištěný vzduch zpět do místnosti. Pokud zjistíte, že máte pod skříní zapomenuté chuchvalce prachu nebo vrstvu prachu na poličce, hlavně ho při úklidu nerozviřte. Nejlépe uděláte, když ho setřete vlhkým hadrem.

Alergik se neobejde bez kvalitního vysavače, mezi ně patří například vysavače Miele. Hlavní je, aby vysavač dokázal vysát všechny nečistoty a udržet je v sobě. Nesmí je propustit přes filtr (vysavač pro alergika by měl mít HEPA filtr), ani jinudy (různými škvírami apod.). Většinu alergenů by měl zachytit vícevrstvý filtrační sáček s hygienickým uzávěrem.

Nejlepším a nejvhodnějším řešením je však instalace centrálního vysavače. Alergik při jeho používání vůbec nepřichází do styku s prachovým filtrem. K vysávání používá pouze speciální hadici, která se zapojuje do zdi. Vysavač filtruje nečistoty, které ukládá do nádoby a vyčištěný vzduch vyfukuje ven.

Autor: Martina Spěváková

Napište nám do diskuze tipy, jak válčíte s alergií při úklidu.

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

  • Medication information leaflet. Short-Term Effects. cheap pregabalin for sale in US Everything news about medicine. Get information now.

    HscKO | 26.04.2021 15:49:30 | reagovat | Hodnocení: 0 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 820

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 1925

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…