Finové nás naučí, že někdo to rád horké

+ Přidat inzerát

Finové nás naučí, že někdo to rád horké

Vydáno: 14.02.2013 | 8

O příznivých účincích sauny jste už určitě slyšeli. O tom, jak bychom se měli saunovat, by nám severní národy mohli dát sáhodlouhou přednášku. Proč si i my neuděláme každý týden hodinu času a nestrávíme ho v sauně?

Saunování má blahodární vliv na naše zdraví, psychiku i tělo. Seveřané to vědí, a proto se také chodí pravidelně 1x týdně potit a relaxovat. Finové říkají, že žena je nejkrásnější právě hodinu po saunování. A proč by taky ne - vyjdete odpočatá, s rozzářenou narůžovělou pokožkou, bez vrásek a s dobrou náladou.

Zajímá vás, jak se cítí naše tělo, když ho zavřeme do sauny? Proudění krve se vlivem tepla zrychluje, a tím se také do tkání dostává více kyslíku. To doslova nabudí buňky, které rychleji vyplavují toxické látky pryč z těla. Naše tělo si totiž myslí, že má horečku, a tak vyšle na pomoc obranné buňky. Následné zchlazení ve studeném bazénku tělo nejen otužuje, ale také rozproudí krevní oběh. Při pravidelném saunování nebudete tak náchylní na nachlazení. Chřipková epidemie se vám tak často obloukem vyhne. 

 • Tepidarium je název pro saunovací místnost, kde panuje teplota od 30 do 40 stupňů C. Doba pobytu není omezena.
 • V kaldariu je až 45 stupňů a ideální doba saunování je 20 min.

Ve finské sauně se horké kameny polévají vodou, aby vznikala pára. 

5 zásad saunování:

 1. Před vstupem do sauny se osprchujte a osušte. Pokud si kůži promasírujete kartáčem, zlepšíte její prokrvení.
 2. Pokud se nestydíte, bude nejlepší, když do sauny půjdete nazí. Pro stydlivky je záchranou ručník nebo prostěradlo.
 3. Pobyt v sauně by měl trvat maximálně 20 minut. Potom se zchlaďte a pocení opakujte znovu.
 4. Při saunování nepijte. Tekutiny doplníte až po celém procesu.
 5. Nechoďte do sauny, pokud jste nachlazení, máte vysoký krevní tlak nebo zúžené žíly.

Tradiční finská sauna

Mezi nejznámější patří finská sauna. Saunovací místnost je odstupňovaná - v nejvyšším patře je až 100 stupňů, v nejspodnějším až 70 stupňů C. V takové teplotě byste neměli být déle než 15 minut. Vlhkost vzduchu ve finské sauně je relativně nízká. Proto v ní jsou umístěny horké kameny, které se polévají, aby se vytvořila pára. Opravdu otrlí "saunovači" polévají vodou dokonce sami sebe! Ve finské sauně se také setkáte se šleháním březovou metlou. Nemá to nic společného se sadomasochistickými sklony, jen tak vytváříte příval horkého vzduchu a tím tělo ještě více zahříváte. Finskou saunu často najdete ve vybavení hotelů, které poskytují wellnes služby.

Na každém stupínku je jiná teplota.

Všude samá pára

Jestliže patříte mezi stydlivky, které by do sauny nevkročily nahé, pak je pro vás parní sauna ideální volbou. Kombinace tepla o 45 stupních C a vysoké vlhkosti vzduchu uvolňuje svaly a lehce povzbuzuje krevní oběh. V parní sauně nevidíte téměř na krok, a tak se nemusíte bát, že by vás další návštěvník "okoukal".

Vysoká koncentrace páry může být i v bylinné sauně. Podstupuje tak jakousi aromaterapii, kdy inhalujete léčivé byliny. Z našeho staršího článku určitě víte, že i aromamasáž má blahodárný vliv i na duši a tělo. Vůně uvolňovaná z bylin má příznivý vliv na dýchací cesty a plíce

Terapie infračerveným zářením

Dalším druhem sauny je infrasauna. Léčivé účinky infračerveného záření na naše tělo jsou nesporné. Snižuje bolesti svalů a nejpříznivější účinky má na klouby. Pobytem v infra sauně zvyšujeme roztažnost kolagenových tkání a naše klouby jsou pak pružnější a nebolí. Luxus v podobě každotýdenního relaxu si můžete dopřát i u vás doma. Mnoho výrobců dnes totiž nabízí infra kabiny, které pořídíte už od 20.000 Kč. Velkou výhodou infrasauny oproti sauně klasické je to, že infračervené záření prohřívá tělo více do hloubky. Přitom se ale nepotíte.

Autor: Martina Spěváková

Chodíte rádi do sauny? Jaká je vaše nejoblíbenější?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

 • Meds prescribing information. Brand names. how to buy pregabalin without prescription in the USA Everything information about pills. Get here.

  MibTT | 29.04.2021 09:51:14 | reagovat | Hodnocení: 0 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

 • Nevíte někdo, co je to Saltair? u nás v sauně to zavedli, tak nevím jestli to mám zkusit radši místo normál sauny, zas aby mě z toho nebylo blbě :-D :-D

  Míla | 14.02.2013 08:00:32 | reagovat | Hodnocení: 6 » Kladně hodnotit Záporně hodnotit

Stránkování: 1 2

Další články z rubriky

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Veronika Pátková | 07.03.2016 | 754

Dopřejte si jednou za čas pořádný relax!

Čas od času si každý z nás potřebuje pořádně odpočinout, zbavit se stresu, a zapomenout…

Wellness doma? Proč ne!

Martina Spěváková | 16.02.2016 | 961

Wellness doma? Proč ne!

Milujete wellness? A kdo ne? Většinou na něj ale nemáme moc čas a taky trochu leze do…

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Milena Pelikánová | 02.07.2014 | 152

Medová masáž pro zdraví a krásu těla i ducha

Máte zkušenosti s medovou masáží? Nebo se chystáte na svou první proceduru? Anebo o ní…