FAQ: Jak vybírat oblečení pro miminko

+ Přidat inzerát

FAQ: Jak vybírat oblečení pro miminko

Vydáno: 16.06.2014 | 338

Dnešní článek je určený všem budoucím maminkám, které neberou výběr oblečení na lehkou váhu. U malého miminka je totiž třeba dávat pozor na barvy, výšivky, materiály atd. Tak tedy, zde je vašich 5 nejčastějších otázek a odpovědí.

1.Jakou zvolit velikost oblečení, 50 nebo 56?

Oblečení pro miminka se čísluje a začíná na velikosti 50 až 56. Mezi těmito čísly je však značný rozdíl. Zvažte proto dobře, jestli budete kupovat oblečení předem a začnete na padesátce, nebo zda počkáte, až budete znát odhad porodní váhy vašeho dítka. Velikost 50 je ideální pro velmi malá miminka nebo pro předčasně narozené děti. Oproti tomu váš 4kilový tlouštík by se do této velikosti nasoukal jen velmi těžko. U takového miminka sáhněte raději po čísle 56.

Tabulka velikostí

2.Kolik toho mám nakoupit?

I když jste nadšené ze všech těch prďáckých džín, kalhot s lacly, košil, kabátků apod., S množstvím byste to neměla přehánět. Důležité je pouze to, abyste měla dostatek oblečení na střídačku. Uvědomte si, že vaše miminko se může občas poblinkat, pokakat nebo jinak ušpinit a vy ho budete ze začátku třeba i 5x denně (nebo víckrát) převlékat a přitom musíte stíhat prát náhradní oblečky. Pořiďte si tedy pár kousků od každého typu. Pro příklad:

  • 2x dupačky
  • 3x pyžamko
  • 3x kojeneská body
  • 2x overal
  • 4x triko s dl.rukávem
  • 2x čepička
  • 2x svetřík
  • 5x ponožky
  • 10x bavlněné plenky atd.
  • + další podle ročního období

3.Jaký zvolit materiál?

V dnešní době už to možná není třeba vysvětlovat, ale materiál oblečení pro miminka by neměl být syntetický. Proč? I když nemusí přímo dráždit citlivou pokožku miminka, nedovolí jí minimálně dýchat a dítko se snadno zapotí. Opruzeniny, vyrážka a začervenání je potom jen otázkou času. Ideální je tedy čistá bavlna, případně se můžete zaměřit na bio oblečení, neboli jak můžete najít na mnoha cedulkách „organic clothes“. Takové oblečení je vyrobeno ze surovin z ekologického zemědělství a při jeho zpracování se nepoužívají žádné chemické látky.

Oblečení pro miminka

4.Střih, barva a ozdůbky…Na co si mám dávat pozor?

Malé miminko tráví většinu času spaním. Hlavním kritériem při výběru oblečení je proto pohodlí, teplo a bezpečí. To dá rozum. Na druhou stranu však myslete i na praktickou stránku věci. Vybírejte takové oblečení, které se snadno přetáhne přes hlavičku, případně vám umožňuje rozepnout cvočky v rozkroku a přebalit miminko. Podstatné je také, aby nebyly oblečky příliš úzké, nebo aby jakkoliv miminko neškrtily.

Co se týče barev, volte spíš bílou, smetanovou a další světlé barvy. Tmavé látky by totiž v sobě mohly obsahovat stopy dráždivých barviv. Výjimkou je opět bio oblečení, které je barveno látkami bez obsahu azobarviv, těžkých kovů nebo dioxinů. A v případě výšivek, nápisů apod., kromě toho, že se takové oblečení špatně pere a žehlí, mohlo by opět podráždit citlivou pokožku miminka. Přeci jenom každý šev navíc, může o to víc tlačit a dráždit. A šňůrky, bambulky atd. jsou kapitolou samou o sobě. Pozor na bezpečí vašeho miminka!

Myslete i na své pohodlí! Pro prvních pár měsíců se vám bude například hodit kojící podprsenka nebo kojící polštář. Potěší vás i vaše miminko!

5.Jak oblékat miminko, aby mu nebylo horko nebo zima?

Podle ročního období je třeba volit i oblečení. Ať tak či tak, lépe bude vašemu miminku v několika tenčích vrstvách. Zkuste mu obléci bodíčko, dupačky a navrch eventuálně kabátek nebo svetřík. Když potom bude teplo nebo zima vám, pak zkontrolujte na těle i své miminko. Sáhnout na tvářičky nebo ruce většinou nestačí, mohou být chladnější a přitom na zádíčkách už se může miminko trochu potit.

K tomuto i celkově na závěr vám ale dáme ještě radu ze všech nejdůležitější. Věřte svému mateřskému instinktu!

Autor: Milena Pelikánová

Máte zkušenosti s vybíráním oblečení pro nejmenší? Poraďte dalším čtenářkám

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 339

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 340

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…