Anorexie a bulimie aneb Honba za přehnanou štíhlostí

+ Přidat inzerát

Anorexie a bulimie - honba za štíhlostí

Vydáno: 07.05.2013 | 344

Zdálo se, že nemoc odmítání potravy anorexie a bulimie pomalu ustupuje. Ale spíše se o nich přestalo mluvit. Tyto problémy mají mladé ženy a dívky stále. Víte ale přesně, co anorexie a bulimie znamená a jaký je mezi nimi rozdíl?

Mentální anorexie

Je velmi těžké určit, kolik lidí trpí mentální anorexií. Lékaři evidují téměř 3 % populace, je ale jisté, že tohle číslo je mnohem vyšší. Nemoc postihuje většinou ženy. Hlavně v pubertě, kdy dochází k největším hormonálním změnám. Anorexie je složité psychické onemocnění, které nelze vyléčit léky. Vyžaduje hospitaci, a pokud dívka nechá svou nemoc dojít opravdu daleko, hrozí jí až smrt.

Proč se ženy trápí hlady?

Nelze říci jeden konkrétní důvod, proč žena začne odmítat potravu. Je to kvůli tomu, že se cítí tlustá? Nebo kvůli tomu, že jí okolí říká, že je tlustá? To by byl jenom povrchní důvod problému. Nejzávažnější je to, že člověk trpící anorexií nenávidí sám sebe, nenávidí to, čím je, nechce žít a má strach. Strach z neúspěchu – ve škole, v práci, u mužů, u žen. Vytváří si mylnou představu, že jedině štíhlý člověk může něčeho dosáhnout. V této představě je bohužel podporují média, která udávají ideál krásy.

Anorexie je velmi vážné psychické onemocnění, které může způsobit smrt.

Jak poznat anorexii

Ať už jste kamarád, učitel nebo rodič, může se vám zpočátku zdát, že nemocný drží klasickou dietu. Celkem rychle však poznáte, kdy se dieta mění v chorobné odmítání každého jídla. Dochází totiž k velkému úbytku váhy za krátký čas, výsledkem je vychrtlá postava, která nemá nic společného se štíhlostí. Přesto můžete od nemocného slyšet poznámky typu „podívej, jak jsem tlustá“.

Svoje chování před okolím dobře skrývají. Může se vám zdát, že normálně jí. Ve skutečnosti jídlo schovávají, vyhazují. Téměř vždy vám dokážou svůj náhlý úbytek váhy odůvodnit – nemoc, stres, tlak, cvičení.

Mentální anorexii doprovází nejen značný úbytek váhy, ale také podrážděnost, náladovost, deprese, izolace a hysterické stavy.

Kdy byste měli vyhledat lékaře

  • Pokud si všimnete projevů nechutenství. Začněte nemocnému pečlivě kontrolovat přísun potravy. Můžete tak zamezit rozjetí onemocnění.
  • Strava by měla být pestrá, s dostatkem vitamínů a minerálů. Základem úspěchu je zdravá výživa.
  • Když zpozorujeme fóbii z tloustnutí.
  • Vzhled je také poznamenán úbytkem živin – ženy nemají menstruaci, vypadávají jim vlasy, lámou se nehty, kůže je bledá a nezdravá.
  • Všimnete si psychických projevů nemoci – špatná nálada, podrážděnost, nekomunikativnost, úvahy o smrti.

Bulimičky často polykají diuretika, neboli léky na odvodňování.

Bulimie – proč se o ní méně mluví?

Zadáte-li si do internetového vyhledavače anorexie, vyskočí na vás tisíce odkazů s přesnou charakteristikou nemoci. Zkuste ale zadat heslo bulimie. Odkazy výrazně ubudou. Je snad bulimie menší problém? Nikoliv. Od anorexie se liší především tím, že dochází k záchvatům neřízeného přejídání a následnému nucenému zvracení. Stejně jako anorexie, má i bulimie kořeny v psychice. Nemocní bulimií často užívají projímadla a diuretika. Období přejídání střídají hladovkami nebo úporným cvičením.

Bulimici mají často nízké sebevědomí a sebeúctu. Nedokážou kontrolovat svůj vztek a nálady. Tyto stavy se střídají s pocity životního štěstí.

Autor: Martina Spěváková

Máte zkušenosti s anorexií nebo bulimií? Jak byste se k této nemoci postavili?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 339

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 340

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…