Posilujte a tvarujte své tělo!

+ Přidat inzerát

3. DÍL SERIÁLU: Připravte své tělo do plavek

Vydáno: 11.03.2013 | 190

Máme tu další článek do našeho seriálu Připravte své tělo do plavek. V minulém díle jsme se dozvěděli, jakými aktivitami rozproudit krev v těle, abyste začala spalovat tuky. Dnes si povíme, jak postavu vytvarovat.

Už víte, jak dosáhnout toto, aby vaše tělo začalo spalovat přebytečné tuky, to jsme si pověděli v 2. díle seriálu. Ale k tomu, abyste se v létě mohla s pýchou ukázat v plavkách, to nestačí. Tělo musíte vytvarovat a zpevnit, aby bylo souměrné a nikde se neklepalo. Ať už cvičíte doma nebo docházíte do posilovny, je nutné dodržovat při posilování 4 zásady.

  • správná technika
  • pravidelné dýchání
  • přiměřené opakování
  • protažení a odpočinek

Posilování šikmých břišních svalů.

Bez rozcvičky ani ránu!

Nikdy, ale opravdu nikdy nezačínejte posilovat, aniž byste se rozcvičila. Ideální je 30 minut před posilováním zahřát tělo aerobikem nebo během. Pokud opravdu nemáte času nazbyt, vyčleňte si alespoň 5 minut na protažení ještě před posilováním. Kdybyste totiž nedodržovali toto doporučení, může se stát, že si svaly namůžete (v lepším případě), nebo dokonce natrhnete, což není vůbec žádná legrace!

Pokud jste v posilování začátečnice, nespoléhejte se na videa, kde všechno vypadá tak jednoduše. Při posilování je důležité dbát na správnou techniku. Stačí se jen trochu odchýlit od doporučených pohybů a neposilujete, naopak si ubližujete. Při dlouhodobém nesprávném cvičení vás budou bolet klouby, záda a páteř. Proto je dobré spolupracovat první 2 až 3 týdny s trenérem, který vás triky naučí.

Půl roku po pravidelném posilování si nechte od trenéra zkontrolovat, zda cviky provádíte správně.

Po každém posilování se nazepomeňte protáhnout.

Dýchání a opakování - základ úspěšného posilování

Při cvičení se maximálně soustřeďte na optimální dýchání, v žádném případě nezadržujte dech! Všeobecně můžeme říci, že při zvedání těla vydechujeme a při uvolňování se nadechujeme. Zpočátku vaše dýchání pohlídá trenér. Opakování je nejen matka moudrosti, ale také matka vypracovaných svalů. Každá série cviků by se měla opakovat 8x-12x, podle výdrže. Nezapomínejte mezi sériemi zhruba minutu odpočívat, v klidu se vydýchejte a připravte na další zátěž.

Nikdy necvičte přes bolest. Pokud cítíte, že vás bolí klouby, okamžitě s cvičením přestaňte. Nikdy totiž nevíte, zda nemáte nějakou fyziologickou vadu, stačí jen minimální, a bolestivým cvičením si stav pouze zhoršíte. Při posilování se nesoustřeďte pouze na jednu svalovou skupinu, ale posilujte všechny. Ano, můžete se více věnovat bříšku, ale procvičte si i ostatní části těla. Zejména při dlouhodobém izolovaném cvičení na břišní svaly dochází k bolestivosti bederní páteře.

Nejúčinnější cviky na:

  • Břicho - zkracovačky na přímé i šikmé svaly břišní, sedy lehy na zemi nebo na gymnastickém míči, vysouvání nohou posílí tzv. spodní břicho, výdrž ve vzporu
  • Stehna - výstupy (např. do schodů), výpady dopředu a stranou, široký podřep, pánevní most
  • Hýždě - zanožování ve stoje, zanožování v kleče na kolenou, balanc na jedné noze a přitahování kolene
  • Paže - výdrž ve vzporu na předloktí, kliky, poskokový panák, paže se závažím nad hlavou, bicepsový zdvih, tricepsový klik

Na závěr cvičení 5 minut protahujte všechny posílené partie těla.

Autor: Martina Spěváková

Máte nějaký tip, jak si zpříjemnit posilování?

Seřadit od nejnovějšího, nejstaršího, podle oblíbenosti (strukturovaně).

Stránkování: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Další články z rubriky

Správná podprsenka dokáže divy

Martina Skutilová | 18.07.2018

Správná podprsenka dokáže divy

Je úplně běžné, že žena s kudrnatými vlasy chce mít vlasy jako hřebíky. Že ta, co je…

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Jana Batelková | 19.06.2017 | 185

Pořádáte teambuilding? Ať je nezapomenutelný!

Šťastní zaměstnanci toho víc udělají a práce je pak hned lepším místem. Jedním z nástrojů,…

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Jana Batelková | 14.06.2017 | 186

Potěšte manžela, pořiďte mu domů vlastní výčep

Je váš manžel vášnivý pivař nebo si prostě rád dá jedno chlazené? Pokud ho nemůžete vylákat…